Wobec rosnącego zainteresowania podaję kilka informacji dotyczących rozwijającego się rynku suplementów diety :
Brak jest przekonujących dowodów o skuteczności zdrowotnej przyjmowania suplementów uzyskanych i podawanych w sztucznej postaci.
Bardzo duża ilość preparatów suplementów nie zawiera tego co powinna.
Badanie z Nowej Zelandii jedynie 3 z 32 zawierały reklamowane kwasy omega-3, część z nich natomiast była w postaci toksycznych nadtlenków.
(Sci Rep 2015;5:7928)
badanie ze stanu Nowy Jork jedynie 21% preparatów ma zgodny skład – trwa prokuratorskie postępowanie wyjaśniające. Według Dr. Cohen z Harvard University wyniki są tak szokujące, że aż trudno je przyjąć do wiadomości.
Zamiast działać korzystnie preparaty zawierają substancje, które dla określonych grup pacjentów mogą okazać się szkodliwe (alergicy, chorzy na astmę, dzieci).
W grudniu 2014r w szpitalu w stanie Connecticut zmarło dziecko na skutek infekcji grzybiczej po spożyciu popularnego preparatu probiotycznego (preparat podano w szpitalu jako element terapii).
w 2013 r 72 osoby w 16 stanach zachorowały na zapalenie wątroby po spożyciu suplementu – trzy z nich wymagały przeszczepu wątroby, 1 osoba zmarła.
Lawinowo rośnie spożycie napędzane kampaniami reklamowymi (w Polsce rynek suplementów to 3,5mld PLN w 2014r, na świecie 32 mld dolarów w 2012r)ę
¼ Polaków przyjmuje suplementy przynajmniej 3 razy w tygodniu, w USA już 52% populacji.
Pomimo tych okoliczności ocenia się, że ten rynek “obietnic zdrowotnych w kapsułkach” będzie w najbliższych latach nadal dynamicznie się rozwijał…
Otrzymane sztucznie suplementy lub ich naturalne źródła – wybór należy do nas
Odnoszę wrażenie, że nacisk marketingowy jest tak duży, iż ludzie uważają “że coś w tym musi być”. Na koniec, jako przykład można przywołać preparaty ginko biloba. Są one wciąż masowo kupowane i stosowane pomimo badań przeczących jakoby wpływały na poprawę pamięci i tzw. “bystrość umysłu”. Jestem ciekaw Państwa opinii – dla mnie jednak, po chłodnej analizie, pozostaję przy poglądzie, że nie mamy dowodów na to, iż w dostępnych preparatach suplementów jest to czego szukamy i to co nam jest obiecywane.
Jeśli spodobał Ci się mój artykuł, udostępnij go dalej
Nazywam się Tomasz Jeżewski i jestem lekarzem kardiologiem z 20-letnim stażem. Zajmuje się również propagowaniem wiedzy na temat nieprzetworzonej diety roślinnej. Pracuje w Klinice Salix w Łodzi, prowadzę projekt Turn-Fit.
Zostaw komentarz