Witam w kolejnym odcinku ZawałOFFwców.

Sytuacja zmusiła mnie do tego, aby dzisiaj odpowiedzieć na pytania:

  • Czy suplementacja witamina B12 powoduje raka?
  • Czy wysokie poziomy B12 powodują u nas choroby nowotworowe?

Jeżeli podobają Ci się treści tworzone przeze mnie możesz postawić mi kawę !

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 Nie mam czasu wyjaśniać w tym odcinku do czego służy witamina B12 – materiały na ten temat znajdziecie w moim Klubie Zdrowia.

Ale na pewno domyślacie się, że tak jak większość witamin witamina B12 jest nam potrzebna, aby nasz organizm dobrze funkcjonował.

Osobiście suplementuję witaminę B12 dlatego, że jestem na diecie roślinnej. 

Ale pamiętajcie, że większość osób po 50 roku życia ma również wskazania do suplementacji tej witaminy. Osoby po operacjach zmniejszenia objętości żołądka, osoby stosujące metforminę, osoby stosujące leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego, osoby z niektórymi postaciami przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka – wszystkie te grupy to ludzie, którzy są narażeni na niedobory witaminy B12 i powinni tę witaminę suplementować!

Niby powinni, ale ostatnio trochę częściej spotykam się z problemem, który polega na tym, że inny lekarz odstawił pacjentowi suplementację witaminy B12, informując go, że wyższe poziomy witaminy B12 mogą zwiększać ryzyko raka.

Tak było w przypadku mojego 92-letniego pacjenta pana Mariana, który jest pod moją opieką od wielu lat i wymaga od dawna suplementacji witaminą B12. Ku mojemu zaskoczeniu inny lekarz właśnie u pana Mariana witaminę B12 odstawił, strasząc go nowotworami. W efekcie pojawiły się u mojego pacjenta objawy nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego tzw. neurpatii. Oczywiście ja do suplementacji u pana Mariana wróciłem natomiast mamy problem z tym, że moja opinia jest przeciwna z opinią innego lekarza.

Dlatego właśnie dzisiaj o tym mówię w podcaście.

Czy B12 powoduje raka ?

Spróbujmy zatem rozwikłać zagadkę ewentualnego związku witaminy B12 z nowotworami.

Po pierwsze

mamy wyniki kohortowego, populacyjnego badania, w którym monitorowano ponad 330 000 osób, u których wcześniej nie rozpoznano choroby nowotworowej i które nie otrzymywały witaminy B12 w suplementacji.

 Jeszcze raz powtórzę to nie była grupa suplementująca witaminę B12. Tylko byli to ludzie, u których po prostu mierzono poziom B12 we krwi i badano związek stężenia B12 z ryzykiem wystąpienia raka w trakcie obserwacji.

Okazało się, że u osób, które miały wysokie poziomy B12 częściej rozpoznawano raka. To wyższe ryzyko szczególnie dotyczyło nowotworów krwi, czyli nowotworów hematologicznych takich jak na przykład białaczki czy chłoniaki.  Ryzyko było wyższe u osób palących papierosy i spożywających większe ilości alkoholu.

 Czyli z tego rejestru dowiedzieliśmy się, że w pewien sposób wysokie poziomy B12 są związane z wyższym ryzykiem rozpoznania później nowotworu.

Ale po pierwsze – jeszcze raz przypominam – nie były to osoby suplementujące B12.

Po drugie

nie mamy żadnego związku przyczynowo-skutkowego.

Czyli aby łatwiej Wam było sobie to wyobrazić widzimy, że w jakimś pokoju są popielniczki, ale nie widzieliśmy nigdy nikogo palącego w tym pokoju.  Pytanie czy na podstawie tylko i wyłącznie obecności popielniczek w tym pokoju możemy być pewni, że w tym pokoju ktoś palił papierosy? 

Ale idziemy dalej…

Kolejne badanie obserwacyjne tym razem 2019 rok olbrzymia grupa, ponieważ licząca ponad 750 000 ludzi. I znowu osoby, które miałyby wyższe poziomy witaminy B12, miały być bardziej narażone na nowotwory szczególnie takie, jak rak wątroby, rak trzustki, nowotwory hematologiczne, czyli szpiku kostnego.

Natomiast można by było zadać sobie pytanie czy osoby, które mają wyższe poziomy witaminy B12 może po prostu więcej tej witaminy B12 mają w pożywieniu?  Wiemy, że pokarmy pochodzenia zwierzęcego są bogate w witaminę B12.  Może zatem to duża obecność pokarmów pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko nowotworów i jednocześnie podwyższając poziom witaminy B12?  Przecież wiemy, że przetworzone produkty mięsne są kancerogenem klasy pierwszej według WHO. To tylko otwarte pytania – odpowiedzi będą za chwilę.

Zauważmy, że wnioski z tego jedynie obserwacyjnego badania nie mówią o wpływie witaminy B12 ułatwiającym pojawienie się nowotworu, ale bardziej mówią o tym, że nowotwory mogą wpływać na metabolizm witaminy B12.  

  • Czyli osoby u których stwierdzamy wyższy poziom B12, a które nie suplementują tej witaminy to mogą być osoby, u których już występuje nowotwór w fazie utajonej! 
  • Czyli takie osoby powinny mieć zlecone badania w kierunku wykrycia w jak najwcześniejszej fazie właśnie choroby nowotworowej. 

Teraz o osobach suplementujących B12.

Pewnego rodzaju zamieszanie jest spowodowane opublikowaniem 2017 roku wyników badania, które wykazało prawdopodobny związek większej częstości występowania nowotworów płuc u osób z wyższymi poziomami witaminy B12. Ta grupa suplementowała witaminę B12.

Co ciekawe, związek ten nie dotyczył w ogóle kobiet, tylko płci męskiej, a szczególnie mężczyzn, którzy palili papierosy.  No z tymi papierosami to chyba nie jest niespodzianka w przypadku nowotworów płuc. 

Związek suplementowania witamin z grupy B z występowaniem raka był widoczny najbardziej dla nowotworów, których występowanie zwiększa się właśnie u osób palących papierosy.

Druga sprawa – wydaje się troszeczkę dziwne i podejrzane, że efekt dotyczący ewentualnego większego ryzyka raka dotyczy tylko mężczyzn, czyli jest wykazany tylko dla jednej płci. 

Autorzy tego badania obserwacyjnego sugerują, że suplementacja witamin z grupy B (bo nie tylko B12) może być szkodliwa – w domyśle zwiększać ryzyko schorzeń nowotworowych.  No ale znowu… to tylko badania obserwacyjne. 

No dobrze, ale aby wreszcie potwierdzić albo rozwiać wątpliwości dotyczące tego czy wyższy poziom witaminy B12 może być przyczyną jeszcze raz powtórzę przyczyną większego ryzyka pojawienia się nowotworu, a nie na przykład jego skutkiem naukowcy przeprowadzili olbrzymią metaanalizę, ale tym razem randomizowanych badań, w których interesowano się poziomami witaminy B12. 

Randomizowane badania w przeciwieństwie do badań obserwacyjnych dają nam dużo bardziej precyzyjne informacje co do możliwości występowania zależności przyczynowo skutkowej.  

Czyli to właśnie takie badania mogą nam odpowiedzieć na pytanie czy duża ilość B12 powoduje raka!

I co pokazują nam wyniki randomizowanych badań?

Otóż zebrane dane tych wszystkich badań nie pokazują jakiegokolwiek wpływu suplementacji witaminą B12 na zachorowalność na choroby nowotworowe oraz na prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby nowotworowej 

Ta analiza pokazuje również, że suplementacja B12 również nie skraca naszego życia. Dodam jeszcze, że suplementacja witaminą B12 wydaje się wręcz zmniejszać ryzyko czerniaka skóry. 

I zagadka rozwikłana!

Podsumowując – to co dzisiaj powiedziałem jest klasycznym przykładem błędu jaki możemy popełnić sugerując się tylko i wyłącznie danymi z badań obserwacyjnych.

I analiza badań, które dają nam bardziej obiektywne informacje, czyli badań randomizowanych nie pokazuje nam żadnego w związku pomiędzy witaminą B12 a większym ryzykiem raka.

Niestety nawet lekarze dają się złapać w tego typu pułapkę. I niepotrzebnie odstawiają suplementację pacjentom, którzy tej suplementacji rzeczywiście potrzebują.

Fakt, że ktoś ma podniesiony poziom witaminy B12 powinien skłaniać lekarzy do zlecania diagnostyki możliwego nowotworu. Nowotworu, który być może u tego pacjenta jest obecnie w fazie utajonej. To jest ważny wniosek praktyczny, który może zwiększyć szanse pacjenta na skuteczne leczenie choroby nowotworowej.

Natomiast na podstawie faktu, że wielu nowotworom towarzyszy, podkreślam towarzyszy, wyższy poziom witaminy B12 jak widzicie absolutnie nie można wyciągnąć wniosku co do szkodliwości na przykład jej suplementowania u osób, które w tej suplementacji potrzebują!

Tak jak na przykład mój biedny ponad 90-letni pacjent

Właśnie dlatego powstał dzisiejszy odcinek podcastu.  Dzięki niemu będę miał bardziej świadomych pacjentów i bardziej wiadome koleżanki i kolegów po fachu.  Mam nadzieję, że unikniemy niepotrzebnego wylewania dziecka z kąpielą, czyli niepotrzebnego odstawiania suplementacji wtedy, kiedy ona jest potrzebna i działa na naszą korzyść

To wszystko w dzisiejszym odcinku ZawałOFFców. Klubowiczów zapraszam jeszcze na kontynuację tego wątku, w której będzie moja osobista opinia i moje osobiste sposoby na radzenie sobie z witaminą B12. Zatem zapraszam osoby zainteresowane wypróbowaniem mojego Klubu Zdrowia.

 Dziękuję serdecznie Wam za uwagę i zapraszam na kolejne materiały.

Źródła

przerzuty https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29220583/

kohorotowe poziom b12 a rak https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24249744/

VITAL suplementacja B12 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829668/

Skumulowana badań randomizowanych B12 rak tytuł  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27495015/

greger https://nutritionfacts.org/video/do-vitamin-b12-supplements-cause-bone-fractures-and-lung-cancer/#collapseSources