Czas leci bardzo szybko zapraszam Was już na 18 odcinek naszego podcastu zawałOFFcy!

Gdy szybko sobie przejrzałem o czym rozmawialiśmy w poprzednich odcinkach podcastów to zauważyłem, że rozmawialiśmy o 

 

 

 

Zdrowie psychiczne to też zdrowie

Mam nadzieję, że słuchaliście i że te tematy Was zainteresowały. Mam też nadzieję, że przyzwyczajajcie się powoli do tego, że co tydzień ukazuje się podcast zawałOFFwcy. Ponadto mam nadzieję, że czas poświęcony na słuchanie podcastu jest dobrze za inwestowanym Waszym prywatnym czasem i że jesteście wstanie polecać mój podcast swoim znajomym. 

Wracając do tematu podcastu, zauważyłem, że dotychczas troszeczkę mało mówiłem o stronie mentalnej.

Mówimy bardzo dużo o diecie, mówimy o aktywności fizycznej, natomiast nie możemy zapominać o tym, że to jak jesteśmy nastawieni emocjonalnie bardzo wpływa na nasze zdrowie i na jakość naszego życia. 

Właśnie dlatego 18 odcinek podcastu zawałOFFwcy będzie właśnie poświęcony emocjom jakie w ostatnich miesiącach nam towarzyszą.

Dodatkowym argumentem, który przekonuje mnie, że jest to dobry czas, aby mówić o emocjach są moje rozmowy z pacjentami w ostatnich miesiącach oraz jest to ton komentarzy internautów pod postami w moich, ale i nie tylko moich, mediach społecznościowych. 

Czas niepokoju a zdrowie psychiczne

Czas taki jak ten, w którym aktualnie żyjemy jest czasem niepokoju, jest czasem lęku o zdrowie swoje i naszych najbliższych. Naszej emocjonalnej równowadze nie sprzyjają bombardujące nas z każdej strony przekazy w mediach masowych oraz mediach społecznościowych, angażujące naszą uwagę i skupiające ją na coraz to nowych zagrożeniach. Przekazy te niejednokrotnie nie mają dobrych podstaw merytorycznych i niestety ich zadaniem jest manipulowanie naszą opinią tylko po to, aby przyciągać naszą uwagę.  Pamiętajcie, że negatywne przekazy zawsze skuteczniej przyciągają uwagę niż te nudne pozytywne. O wiele bardziej skupiamy się na liczbie zmarłych poprzedniego dnia niż na liczbie tych, którzy wrócili do zdrowia!

Zatem pierwszy wniosek jaki pojawia się w dzisiejszym podcaście to taki, że warto, abyśmy dostosowali się w praktyce do życia w obecnej erze informacyjnej. 

Aby to optymalnie zrobić, to w każdej dziedzinie powinniśmy mieć wybrany przez siebie autorytet, którego opinii będziemy słuchać, ale również te opinie muszą się ograniczać do obszaru kompetencji danej osoby.

Doskonale pamiętamy wypowiedzi dotyczące zagrożenia koronawirusem, które padały z ust znanych piosenkarek, aktorów i aktorek. Wypowiedzi te powodowały prawdziwe medialne tsunami! 

Niestety bardzo duża część społeczeństwa daje się złapać na tak zwany efekt aureoli.

Jest to rodzaj pułapki psychologicznej w jaką wpadamy, ponieważ możemy daną piosenkarkę bardzo cenić za jej twórczość artystyczną i niestety nasz umysł szacunek do twórczości artystycznej mniej lub bardziej świadomie przenosi na wypowiedzi tej osoby, które z twórczością artystyczną nie mają absolutnie nic wspólnego! I niestety w ten sposób tysiące, a może dziesiątki tysięcy ludzi wyrabiają sobie opinię na temat zagrożeń zdrowotnych na podstawie wypowiedzi artystów, które padają w audycjach śniadaniowych stacji telewizyjnych!

Musicie sami sobie odpowiedzieć na pytanie czy ta osoba i to miejsce, w którym przekazywana jest informacja są dla Was najbardziej obiektywnym jej źródłem?

Zatem pamiętajcie – nie dajmy nabrać się na efekt aureoli! Matematyk prawdopodobnie świetnie rozwiąże skomplikowane zadania matematyczne, ale wypowiadając się na tematy zdrowotne już nie koniecznie będzie optymalnym źródłem informacji! 

Ja nie mam ambicji, aby wypowiadać się na tematy, dotyczące mechaniki samochodowej, informatyki, matematyki, bankowości i tego w co powinniśmy inwestować nasze aktywa! Mogę mieć swoje przemyślenia, jak każdy z nas, ale nie jestem w tych obszarach dla Was dobrym źródłem informacji!!!

Zadanie jakie stawiam przed sobą to filtrowanie informacji dotyczących medycyny, zdrowego stylu życia i obiektywne przekazywanie je w niniejszym podcaście, w kursach, które tworzę, w Klubie Zdrowia, do którego wszystkich serdecznie zapraszam. 

 

Jeżeli pozwolimy bombardować się chaotycznie napływającymi do naszych mózgów informacjami, to niestety zwiększamy szansę na to, że damy się zmanipulować. Jeżeli damy się zmanipulować, to jest bardzo duża szansa, że zaczynamy funkcjonować w warunkach przewlekłego podtrzymującego się stresu.

Taki przewlekły podtrzymujący się stres od kilku miesięcy na co dzień widzę i rozpoznaję w trakcie rozmowy z moimi pacjentami.  Niestety większość z nich w praktyce nie daje sobie rady z opanowaniem swoich reakcji stresowych i swoich reakcji lękowych, które odnoszą się do zagrożeń zdrowotnych i całej tej epidemicznej sytuacji związanej z koronawirusem. 

Musimy pamiętać, że funkcjonowanie w warunkach przewlekłego stresu obniża naszą odporność, czyli pogarsza funkcjonowanie naszego układu immunologicznego. Funkcjonowanie w warunkach przewlekłego stresu również wpływa na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Oczywiście pogarsza się praca naszego serca (często bije zbyt szybko), naczyń (pojawiają się wahania ciśnienia), ale mamy też dużo dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – mnożą się nie zawsze potrzebne badania diagnostyczne, bo przecież chcemy sobie jakoś pomóc…  

Dużo lepszym sposobem na uzyskanie równowagi emocjonalnej i poprawę samopoczucia jest zracjonalizowanie sobie problemu! Jest przemyślenie, dlaczego w ten sposób dajemy się porywać emocjonalnie i odcięcie od siebie niepotrzebnych źródeł chaotycznej i niewiarygodnej informacji!

Muszę podzielić się z Wami własną obserwacją, ponieważ ja sam na przestrzeni ostatnich lat dokonałem zmian, jeżeli chodzi o źródła z których pozyskuje informacje z poszczególnych dziedzin życia . Jednym z trendów jest to, że przestałem oglądać serwisy informacyjne w stacjach telewizyjnych, natomiast więcej czasu poświęcam na słuchanie dedykowanych podcastów, których autorami są ludzie, do których w poszczególnych dziedzinach mam zaufanie – i tylko w tych dziedzinach – uwaga na efekt aureoli!

Czasami są to wykłady i audycje wideo, ale muszę przyznać, że częściej są to audycje audio – czyli podcasty. Jest tak dlatego, że wykorzystuję czas jazdy samochodem, czas który poświęcam na ćwiczenia, drobne prace domowe. Nie muszę skupiać swojej uwagi wizualnej, a dobre przefiltrowane przez ludzi, do których mam zaufanie informacje systematycznie do mnie docierają wtedy, kiedy ja tego chcę. Szanuję swój własny czas, ponieważ jest to czas mojego życia, czas którego nikt mi nie odda, czas który przemija sposób nieodwracalny.

Dlatego właśnie naprawdę selekcjonuję źródła swojej informacji!

Mogę mieć jedynie nadzieję, że materiały i podcasty przeze mnie nagrywane będą dla Was wiarygodnym źródłem informacji medycznej – informacji dotyczącej optymalnego stylu życia. 

 

No dobrze, to tyle o selektywnym podejściu do źródeł informacji, które według mnie jest bardzo ważne. Ja osobiście taką strategię nazywam dietą ubogoinformacyjną i staram się tę dietę ubogoinformacyjną od kilku lat w swoim życiu w praktyce stosować. 

I nie chodzi w niej o to, aby nie być świadomym tego, co się dookoła nas dzieje, broń Boże! Nie jest to cel diety ubogoinformacyjnej! Ważne jest, abyśmy kluczowe dla naszego życia informacje uzyskiwali wtedy, kiedy jesteśmy nastawieni na odbieranie tych informacji oraz uzyskiwali je ze źródeł, do których mamy zaufanie!

Być może dla niektórych z Was to, o czym przed chwilą powiedziałem jest oczywiste natomiast zapewniam Was, że jeżeli się na spokojnie zastanowicie, to na pewno znajdziecie słabe punkty dotyczące Waszego codziennego zachowania. 

Warto tę sprawę przemyśleć, ponieważ od tego będzie w dużej mierze zależał Wasz codzienny nastrój, Wasze nastawienie do życia i Wasza energia do działania. 

Mniej chaotycznego, nieukierunkowanego lęku to po prostu więcej uśmiechu i więcej tego, co nazywamy po prostu szczęściem.

To dużo lepsza strategia niż oczekiwanie od lekarza jakiegoś farmakologicznego lub naturalnego preparatu o działaniu przeciwlękowym, o działaniu wyciszającym nasze negatywne emocje. Niestety w ostatnich miesiącach często pacjenci oczekują ode mnie przepisania jakiejś magicznej pigułki. 

Do tego zawsze zdążymy się uciec! Ale uciekamy się wtedy, kiedy przeanalizujemy wszystkie możliwe inne przyczyny, które mogą leżeć u podstaw naszych złych emocji i lękowego nastawienia!

 

A więc uszy do góry, nie dajcie się przede wszystkim manipulować chaotycznymi przekazami informacyjnymi. Czy chcecie, czy nie one będą wpływały na Wasz nastrój. 

Pamiętajcie o przemyślanej diecie ubogoinformacyjnej! 😊

Ten przekaz dotyczy nie tylko informacji dotyczących Waszego zdrowia, ale ma charakter uniwersalny. Wybierzcie ludzi, którym ufacie w danych dziedzinach i słuchajcie ich najlepiej wtedy, kiedy chcecie słuchać. Obecna technologia umożliwia odtwarzanie zaplanowanym przez Was czasie!

 

Tyle w dzisiejszym podcaście zawałOFFcy dostępnym do słuchania na licznych platformach i w aplikacjach dedykowanych podcastom.

Pamiętajcie, że warto subskrybować, wtedy będziecie powiadamiani, gdy tylko opublikuję kolejny odcinek. Jeżeli uważacie, że warto polecajcie swoim znajomym lub pozostawcie pozytywny komentarz lub opinię na temat podcastu. 

Natomiast w dzisiejszej części premium rozwinięcie tematu dobrych emocji. Przedstawię tam 6 sposobów na poprawę swoich emocji oraz na zwiększenie poczucia szczęścia. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do Klubu Zdrowia i do śledzenia podcastów premium!

Szukasz prostych inspiracji do zmiany diety?
Dołącz do Klubu Zdrowia

Przemyśl z czego składa się Twoja dieta. Jeśli chcesz jeszcze większą dawkę wiedzy o zdrowiu i diecie roślinnej, to zapraszam do Klubu Zdrowia. Dla moich Klubowiczów przygotowałem e-book z przepisami na roślinne i pyszne dania, które mogą być doskonałą inspiracją dla początkujących na diecie roślinnej.

 

Może wolisz kurs, który krok po kroku pomoże Ci przejść na zdrową stronę życia?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach diety roślinnej, to zapraszam na kurs. Nadciśnienie tętniczne – poznaj chorobę.

 

Dołącz do Klubu Zdrowia

Co powiesz na:

cotygodniowy podcast o diecie, zdrowiu, odżywianiu i wszystkim tym co potrzebne Ci do życia wolnego od chorób
wygodny moduł do odsłuchiwania ze spisem treści, rozdziałami, odcinkami
dostosowany do urządzeń mobilnych abyś mógł słuchać tak jak chcesz i gdzie tylko masz na to ochotę
do tego bonusowe materiały z moich kursów
dwutygodniowy jadłospis oraz poradnik jak i gdzie robić zakupy