Pod postem sprzed tygodnia pojawiło się sporo propozycji fajnych tematów do skomentowania w podcaście, więc będę po kolei starał się realizować Wasze pomysły. Wydaje mi się, że temat 'sprawność seksualna a styl życia’ Was zainteresuje.

 

Dla Klubowiczów mam ogłoszenie parafialne

W strefie klubowej pojawił się dla Was udostępniony nowy wykład pt. „Styl życia a pandemia covid 19”. Tylko 15 minut, a bardzo fajne dane dotyczące tego, jak zmieniają się nasze zachowania prozdrowotne w ostatnich kilkunastu miesiącach – naprawdę warto obejrzeć!

ZATEM DO ROBOTY!

 

Sprawność seksualna – to już było

Może zacznę od samego końca – wreszcie odczuwamy w ostatnich dniach, że idzie wiosna, więc pojawiło się pytanie o sferę intymną, o sferę seksualną – jak bardzo nasza sprawność seksualna zależy od stylu życia?

 

 

Ja przypomnę, że zależność i związek sprawności seksualnej z jakością naszej diety już krótko komentowałem w 19. podcaście Klubu Męskiego Zdrowia. Ten odcinek jest dostępny w archiwum mojego Klubu Zdrowie, więc wszyscy klubowicze mają do niego dostęp. Tam około 14 minuty właśnie mówimy na tematy związane ze sferą intymną.

Natomiast, aby nie zostawiać Was tak w ogóle bez odpowiedzi i mojego ustosunkowania się do tej – jakże ważnej dla każdego tematyki – to w telegraficznym skrócie trzeba powiedzieć, że będziemy musieli sobie tutaj rozpatrywać dwa rodzaje problemów. Na potrzeby naszej dyskusji możemy nazwać je sobie problemami hydraulicznymi oraz problemami psychologicznymi.

 

Problemy psychologiczne i… hydrauliczne

Mamy taką zależność, która pokazuje, że w młodszym wieku bardziej na naszą sprawność seksualną wpływają problemy psychologiczne, zaburzenia lękowe, stres, niska samoocena i oczywiście zaburzenia depresyjne. Natomiast im jesteśmy starsi, tym mniejsze procentowo i proporcjonalnie znaczenie mają zaburzenia emocjonalne, natomiast coraz większe znaczenie mają problemy, które nazwałem problemami hydraulicznymi, czyli tak naprawdę problemy, które zależą od sprawności przepływu krwi w naczyniach miednicy mniejszej, w naczyniach zaopatrujących nasze narządy płciowe.

Problemy hydrauliczne identyfikujemy z męskimi zaburzeniami erekcji, natomiast chcę podkreślić, że one również dotyczą pań, ponieważ sprawność, jakość ukrwienia miednicy mniejszej bardzo istotnie wpływa na libido, komfort i zadowolenie z pożycia intymnego. A więc zarówno ochota, jak i intensywność doznań drogie Panie!

Jak odnieść się do naszego stylu życia w aspekcie wpływu na naszą sferę intymną? Otóż trzeba sobie odpowiedzieć, że prawidłowe nawyki dotyczące stylu życia będą miały zarówno wpływ na sferę psychiczną, jak i na sferę somatyczną, czyli tę hydraulikę! Wiemy, że systematyczna aktywność ruchowa poprawia nam nastrój, czyli poprawia nasz stan psychiczny, powoduje wydzielanie endorfin! W aspekcie somatycznym, cielesnym systematyczna rekreacyjna aktywność ruchowa obniża nasze spoczynkowe ciśnienie tętnicze, poprawia rozkurcz naczyń, który to aspekt jest bardzo ważny, jeżeli dyskutujemy o sprawności seksualnej.

A więc zalecenie numer jeden: ruszajmy się, bądźmy aktywni! Jakakolwiek ta aktywność ruchowa nie będzie, to zawsze jest zysk dla naszego organizmu. Przypominam o normie światowej organizacji zdrowia – jakakolwiek aktywność ruchowa 150 minut tygodniowo, to jest to nasze minimum ruchu.

Przechodząc do zagadnień związanych z dietą, oczywiście jeszcze raz będę odsyłał do archiwum podcastów w Klubie, ale chcę Wam zwrócić na jedną rzecz uwagę – zauważcie, że większość pokarmów i substancji, które od czasów historycznych były uważane za afrodyzjaki, to są pokarmy pochodzenia roślinnego! I oczywiście nie ma w tym żadnego przypadku! Wiemy, że dieta, która wspiera nasz śródbłonek naczyniowy będzie wspierała rozkurcz naczyń i ten efekt jest korzystny i kluczowy z punktu widzenia naszej sprawności seksualnej.

Przypomnę, że dietą, która najbardziej efektywnie wspiera na śródbłonek naczyniowy jest bez wątpienia dieta roślinna, jest to dieta, która hamuje degenerację miażdżycową naszych naczyń, jest dietą, która zawiera potrzebne nam tłuszcze, ale w pokarmach nieprzetworzonych przyswajamy te tłuszcze sposób naturalny – nie są to tłuszcze skoncentrowane, które powodują przejściowe upośledzenie funkcji śródbłonka, co akurat w sferze intymnej powoduje zaburzenia ukrwienia naszych organów płciowych przez to pogarsza nawilżanie okolic intymnych, zmniejsza w ten sposób stopień satysfakcji z pożycia intymnego, a u mężczyzn powoduje pogorszenie jakości i trwałości erekcji.

Dysponujemy danymi, że dieta ubogocholesterolowa, dieta która zawiera małe ilości zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych sprzyja naszej sprawności seksualnej – i znów powtórzę – taką dietą jest dieta roślinna!

Badania wskazują, że każda porcja warzyw i owoców dziennie zmniejsza o 10% ryzyko pojawienia się u nas zaburzeń potencji!

Mówiąc krótko, jeżeli Wasza dieta jest naprawdę roślinna, to marginalizujecie ryzyko zaburzeń funkcjonowania Waszej sfery intymnej! Dlaczego tak jest ? Odpowiedzi są proste: mnóstwo witamin, mnóstwo mikroelementów, mnóstwo potasu, magnezu, mnóstwo antyoksydantów, bardzo korzystne działanie błonnika. Tego typu dieta sprzyja obniżaniu stymulacji zapalnej w naszym organizmie, więc jest korzystna dla naszych naczyń, jeżeli jest korzystna dla naszych naczyń, to również będzie bardzo korzystnie wpływała na naszą sferę intymnych doznań.

Natomiast przypomnę, że istnieje również naukowo udokumentowany związek pomiędzy nasileniem stymulacji prozapalnej w naszym organizmie, a również naszym stanem psychicznym. Możemy nazwać to zapalną teorią depresji i zaburzeń nastroju. Jak widzicie nawet tutaj możemy znaleźć związek pomiędzy przeciwzapalną dietą, a lepszym nastrojem, co również sprzyja ochocie na seks, czyli podwyższa nasze libido!

Zastanówmy się teraz, jak szybko zła lub dobra dieta wpływa na naszą potencję. Odwołam się teraz do bardzo fajnie działającego na wyobraźnię eksperymentu, który jest częścią filmu „The Game Changers”. Możecie zacząć oglądanie od 51 minuty i zobaczcie jak to, co jedliście nawet kilka czy kilkanaście godzin wcześniej może wpływać na Waszą sferę seksualną. Na efekty zmiany naprawdę nie trzeba czekać kilka tygodni! Może być lepiej, jeżeli Wasze wybory dietetyczne będą bardziej optymalne lub może być dużo gorzej, jeżeli jecie po prostu byle co! Oczywiście w jednym podcaście szczegółowo nie jesteśmy w stanie zaadresować tych wszystkich zagadnień.

 

Sprawność seksualna a zanieczyszczenie środowiska – czy to ma jakiś związek?

Może jeszcze trochę o wpływie pewnych zanieczyszczeń środowiskowych na naszą sferę intymną. Otóż na pewno wiecie, że z pewnych opakowań plastikowych zostały wycofane i zostały zakazane pewne związki, które mają udokumentowane szkodliwe działanie dla naszego zdrowia. Mam na myśli tutaj bisfenol albo inaczej bisfenole. W momencie, w którym zakazano ich używania zostały one wycofane przede wszystkim ze wszystkich opakowań i zabawek przeznaczonych dla naszych dzieci. Natomiast jeżeli rozmawiamy o sferze intymnej, to trzeba sobie powiedzieć, że dorośli również mają swoje zabawki! I w niektórych właśnie zabawkach intymnych dla dorosłych, zwłaszcza tych przypominających żelowo-gumowy plastik wciąż rejestruje się istotne i wysokie stężenia bisfenoli i ich metabolitów. Co więcej, podwyższone ilości tych metabolitów stwierdzono we krwi u osób używających tych zabawek! W innym badaniu udokumentowano, iż kobiety, u których wykryto podwyższone poziomy metabolitów bisfenoli, wykazują ponad dwukrotnie mniejsze zainteresowanie pożyciem intymnym, czyli obserwujemy efekt obniżenia libido. Można więc powiedzieć, jako ciekawostka dzisiejszego podcastu, że nie tylko powinniście zwracać uwagę czy bisfenole są obecne buteleczkach na wodę, które chcecie dzieciom kupić do szkoły, ale również powinniśmy zwracać uwagę na ich zawartość w innych zabawkach!

 

W ramach poprawy naszego libido i sprawności seksualnej trzeba pamiętać o tym, że nadużywanie alkoholu nie sprzyja temu, że palenie papierosów generalnie ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze funkcje i sprawność seksualną, że bardzo ważna jest ilość i jakość naszego snu, że bardzo ważne są techniki relaksacji, techniki rozładowywania naszego stresu, rozładowywania naszych emocji o tym na pewno też będziemy jeszcze rozmawiać w Klubie Zdrowia!

 

Strefa Klubowicza

Tyle dzisiaj w ogólnie dostępnym podcaście zawałOFFwcy. Dla Klubowiczów albo chętnych do wejścia do Klubu na próbę na 7 dni mam niespodziankę – udostępnię wam mój 28-minutowy wykład poświęcony zaburzeniom sfery intymnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Będzie tam troszeczkę o tym, dlaczego w chorobach serca obserwujemy zaburzenia potencji u kobiet i mężczyzn, będzie o metodach niefarmakologicznych i będzie troszeczkę komentarza odnośnie farmakologicznego wspierania naszej potencji. Wszystkich chętnych zapraszam do strefy klubowej!

Natomiast w dzisiejszej klubowej części Premium Podcastu przygotowałem prawdziwą bombę cholesterolowo-statynową – ustosunkuję się do zagadnień związanych z tym:

  • czy warto obniżać cholesterol i jaki jego poziom jest najlepszy?
  • jak to robić najlepiej ?
  • co z lekami na obniżenie cholesterolu czy są dobre, czy są złe?
  • czy powinniśmy się ich bać czy może demonizujemy problem ich działań ubocznych?
  • czy  może są inne strategia aby skutecznie unikać stosowania leków na obniżenie cholesterolu?

Zatem wszystkich klubowiczów zapraszam do Podcastu Premium, a ZawałOFFcom dzisiaj mówię już do usłyszenia za tydzień!

 

A wiecie, że teraz możecie słuchać mnie na:

Dołącz do Klubu Zdrowia

Co powiesz na:

cotygodniowy podcast o diecie, zdrowiu, odżywianiu i wszystkim tym co potrzebne Ci do życia wolnego od chorób
wygodny moduł do odsłuchiwania ze spisem treści, rozdziałami, odcinkami
dostosowany do urządzeń mobilnych abyś mógł słuchać tak jak chcesz i gdzie tylko masz na to ochotę
do tego bonusowe materiały z moich kursów
dwutygodniowy jadłospis oraz poradnik jak i gdzie robić zakupy