Witam wszystkich zawałOFFców w kolejnym podcaście!

Jest to kolejny odcinek z cyklu przychodzi pacjent do kardiologa.

I tym razem jesteśmy na najwyższym stopniu podium, bo nasz pacjent przychodzi do kardiologa z podejrzeniem bądź z rozpoznaniem nadciśnienia tętniczego!

Dlaczego jesteśmy na najwyższym stopniu podium? Ano dlatego, że kardiologiczne porady najczęściej są udzielane w trybie ambulatoryjnym, czyli we wszystkich przychodniach właśnie z powodu nadciśnienia tętniczego.

Przypomnę tym, którzy nie wiedzą i nie znali do tej pory tych danych, że w Polsce kryteria rozpoznania nadciśnienia tętniczego spełnia 10,5 miliona ludzi!

Oczywiście bardzo duża część z tej olbrzymiej grupy w ogóle nie wie, że spełnia kryteria rozpoznania nadciśnienia tętniczego. Czyli tak naprawdę oni żyją z chorobą, która nie jest rozpoznana oraz oczywiście nie jest leczona! Czy to dobrze, czy nie – o tym będę mówił za chwilę.

Ok, to rozpoznajemy nadciśnienie!

Według wytycznych europejskich nadciśnienie tętnicze rozpoznajemy, jeżeli 

  • pierwsza wartość, czyli ciśnienie skurczowe jest większa od 140 mm słupa rtęci

albo

  • druga wartość, czyli ciśnienie rozkurczowe jest większa niż 90 mm słupa rtęci.

Oczywiście mówimy sobie tutaj o wartościach granicznych do rozpoznania nadciśnienia tętniczego w pomiarach gabinecie lekarza dla pomiarów domowych te wartości są mniejsze i nie wnoszą 140/90 tylko 135/85!

10 milionów Polaków ma nadciśnienie!

Jak już wiemy od jakich wartości rozpoznajemy ciśnienie tętnicze, to wróćmy do naszych 10 milionów Polaków z nadciśnieniem.

Otóż około połowa tych 10 milionów ludzi to pacjenci, u których postawiono już rozpoznanie nadciśnienia tętniczego i włączono leczenie tej choroby. Jednak nawet pomimo faktu włączenia leczenia nadciśnienia, bardzo duża liczba naszych pacjentów z czasem przestaje stosować się do przynajmniej części zaleceń lekarzy, co oczywiście pogarsza wyniki leczenia i czyni je mało skutecznym…

Wszyscy przecież wiemy, że przewlekłe przyjmowanie tabletek nie jest niczym fajnym.

Większość z nas ma z przestrzeganiem tego typu zaleceń większe lub mniejsze kłopoty i właśnie ze względu na fakt, że jest olbrzymia grupa pacjentów, którzy żyją z chorobą, która nie jest leczona wcale oraz niemała druga grupa pacjentów, którzy mają postawione rozpoznanie, ale nie są leczeni właściwie, ponieważ albo nie są osiągane cele leczenia albo oni nie przestrzegają zaleceń lekarzy to właśnie z tych powodów nadciśnienie tętnicze jest cichą chorobą, która powoduje gigantyczne spustoszenie w zdrowiu Polaków.

Oczywiście mówię o Polakach, ale równie dobrze możemy sobie powiedzieć, że powikłania nadciśnienia tętniczego są jedną z głównych przyczyn ograniczających długość życia ludzi żyjących we wszystkich krajach rozwijających się i krajach dobrze cywilizacyjnie rozwiniętych.

Nadciśnienie i co jeszcze?

O jakich powikłaniach nadciśnienia ja tutaj mówię? Ano mówię o powikłaniach okulistycznych, ponieważ nadciśnienie może doprowadzić nas do bardzo poważnych zaburzeń widzenia łącznie ze ślepotą. Oczywiście nadciśnienie przyspiesza proces miażdżycowy zatem będzie przyczyną tysięcy zawałów, olbrzymiej ilości udarów mózgu, zarówno niedokrwiennych jak i krwotocznych. Nadciśnienie będzie przyczyną zaburzeń rytmu serca i na przykład dla migotania przedsionków jest najczęstszą przyczyną na świecie pojawiania się tej konkretnej arytmii. Nadciśnienie tętnicze będzie niszczyło nasze nerki, co w bardzo wielu przypadkach kończy się dializoterapią. Nadciśnienie tętnicze powoduje niewydolność naszego serca – zaczynamy się coraz łatwiej męczyć, nie mamy komfortu w życiu codziennym ze względu na pogarszającą się tolerancję wysiłku fizycznego.

Nadciśnienie tętnicze powoduje zaburzenia w naszej sferze seksualnej – jest jedną z najczęstszych przyczyn męskich problemów z potencją.

Tak naprawdę zaburzenia regulacji naszych naczyń, które są nadciśnieniem tętniczym będą dotyczyły każdego fragmentu naszego ciała, ponieważ każdy fragment naszego ciała posiada swoją sieć zaopatrzenia w naczynia krwionośne!

Po co leczyć nadciśnienie? Przecież mnie nie boli

No właśnie zadaję sobie pytanie ilu z Was myślało sobie do tej pory o nadciśnieniu tętniczym jako o tak katastrofalnej chorobie?

Ja wiem, że tak naprawdę mało kto w ten bardzo poważny sposób myśli o nadciśnieniu tętniczym.Jest tak dlatego, że nadciśnienie tętnicze na co dzień nas po prostu nie boli! Kojarzymy nadciśnienie tętnicze cyferką wyświetlaną na aparacie do mierzenia ciśnienia…

Z jakiegoś powodu nasz lekarz uparł się, aby ta cyferka była niższa! I z tego powodu przepisuje nam garść tabletek, które podobno mamy przyjmować do końca życia!

Oczywiście w ogromnej większości przypadków nie musi tak być!

Typy nadciśnienia

Po pierwsze 10% przypadków nadciśnienia tętniczego to nadciśnienie typu wtórnego spowodowane jest ono wtedy inną chorobą, która jednocześnie powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego. Takimi chorobami będą choroby nerek, takimi chorobami będą niektóre wady serca i naszych naczyń, takimi chorobami będą zaburzenia endokrynologiczne takie jak zaburzenia funkcji tarczycy, zaburzenia funkcji nadnerczy, oczywiście nadciśnienie może towarzyszyć chorobie nowotworowej, niektórym chorobom hematologicznym.

Właśnie w przypadkach nadciśnienia wtórnego właściwe leczenie choroby podstawowej może spowodować ustabilizowanie się ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie.

No i pozostaje nam po odrzuceniu nadciśnienia wtórnego nadciśnienie pierwotne, czyli mamy 90% ludzi, u których po wykonaniu badań diagnostycznych, rozpoznajemy nadciśnienie pierwotne.

Kiedyś mówiono nawet na ten rodzaj nadciśnienia nadciśnienie samoistne natomiast uważam, że to był olbrzymi błąd.

Ponieważ w ogromnej większości przypadków fakt, że ciśnienie się podwyższa naszym dorosłym życiu wynika z:

  • naszych nieprawidłowych nawyków dotyczących tego co jemy, 
  • braku systematycznego ruchu,
  • braku umiejętności rozładowywania swoich emocji, stresów i frustracji.

Leki do końca życia – to mit. 

Właśnie dlatego, jeżeli pacjenci zadają mi pytanie czy oni będą musieli przyjmować leki do końca życia odpowiadam im, że to wszystko zależy od tego, ile pracy nad sobą będą wstanie wykonać po to, aby te swoje nieprawidłowe nawyki korygować.

W olbrzymiej większości przypadków, jeżeli pacjent ma ochotę o siebie powalczyć jesteśmy w stanie uzyskać stabilizację, jesteśmy wspólnie w stanie uzyskać normalizację ciśnienia tętniczego bez pomocy farmakoterapii!

Jeszcze raz powtórzę chciałbym obalić ten mit: rozpoznanie nadciśnienia tętniczego nie jest równoznaczne z tym, że będziemy musieli do końca życia przyjmować garście tabletek.

Warto skorzystać z porady kardiologa, warto przeprowadzić wszystkie badania diagnostyczne, aby rozpoznanie choroby było podstawione prawidłowo.

Wreszcie warto opracować ze swoim kardiologiem skuteczny plan modyfikacji swojego stylu życia po to, aby w ciągu kilku nawet pierwszych tygodni móc zaobserwować stopniowe obniżanie się ciśnienia tętniczego, po to, aby stopniowo móc odstawiać leki i cieszyć się oczywiście prawidłowymi pomiarami ciśnienia. 

Lepiej zawalcz o siebie

Ale przecież nie żyjemy po to, by mieć prawidłowe pomiary ciśnienia, tylko po to, aby cieszyć się zdrowiem.

Będziemy cieszyli się sprawnością fizyczną i intelektualną przez długie lata, ponieważ nie powiedziałem o tym wcześniej, że nadciśnienie tętnicze po cichu powoduje pogarszanie się naszych funkcji kognitywnych mózgu, co jest oczywiście procesem nieodwracalnym. Często moi pacjenci pytają mnie co to są te drobne kropki na mózgu opisywane przez radiologów jako ogniska naczyń o pochodne w skanach rezonansu magnetycznego?

Ano moi drodzy pacjenci można powiedzieć, że są to malutkie ogniska spowodowanych przez nadciśnienie tętnicze mikroudarów, które właśnie po cichu powodują, że funkcja, sprawność i elastyczność waszego mózgu pogarsza się wiele szybciej w przypadku nadciśnienia tętniczego niż miałoby to miejsce bez tej choroby.

Nic w terapii nadciśnienia tętniczego nie jest tak skuteczne jak modyfikacja swoich własnych nawyków i wybranie tej zdrowej ścieżki życia.

Wszystkich zainteresowanych rozszerzeniem swojej wiedzy na temat 

  • konsekwencji nadciśnienia tętniczego 
  • szczegółów norm rozpoznania nadciśnienia, 
  • opisu powikłań, 
  • opcji leczenia nadciśnienia tętniczego łącznie z dietoterapią i rolą systematycznej aktywności fizycznej 

zachęcam do skorzystania z mojego dwuczęściowego kursu o nadciśnieniu tętniczym, który jest dostępny na mojej stronie zakładce kursy.

Aby podsumować, jeszcze raz podkreślę: nadciśnienie jest cichą chorobą, ale chorobą, która systematycznie powoduje powikłania w naszych narządach i większość tych powikłań niestety to powikłania nieodwracalne.

Życzę Wam wszystkim, abyście tych zagrożeń nie przegapili! Jeżeli będziecie włączali leczenie to leczcie się skutecznie! A tam, gdzie główną przyczyną nadciśnienia są wasze nieprawidłowe nawyki najlepszą drogą wyjścia z kłopotu jest skorygowanie tych nieprawidłowych nawyków czego oczywiście serdecznie Wam wszystkim życzę!!!

A wiecie, że teraz możecie słuchać mnie na:

Dołącz do Klubu Zdrowia

Co powiesz na:

  • cotygodniowy podcast o diecie, zdrowiu, odżywianiu i wszystkim tym co potrzebne Ci do życia wolnego od chorób
  • wygodny moduł do odsłuchiwania ze spisem treści, rozdziałami, odcinkami
  • dostosowany do urządzeń mobilnych abyś mógł słuchać tak jak chcesz i gdzie tylko masz na to ochotę
  • do tego bonusowe materiały z moich kursów
  • dwutygodniowy jadłospis oraz poradnik jak i gdzie robić zakupy