Zbliżający się okres świąteczny to czas obdarowywania prezentami. Jeśli nie masz jeszcze kompletnej listy prezentowej dla Twoich bliskich i znajomych, może skorzystasz z mojej propozycji. Być może w tym roku, wyjątkowo, uda Ci się podarować komuś solidną dawkę motywacji do zmiany swoich nawyków żywieniowych i myślenia o swoim zdrowiu. Innymi słowy może uda mi się podsunąć Ci kilka propozycji, jak pomóc komuś zwrócić się w stronę zdrowia.

Nowoczesne zasady odżywiania Colin Campbell

Nowoczesne zasady żywienia – Colin T Campbell

Na początek poleciłbym książkę „Nowoczesne zasady żywienia” autorstwa Colina T Campbella. Autor przez 50 lat swojego życia obserwował i badał wpływ pożywienia na zdrowie człowieka. Jest również autorem największego, przeprowadzonego dotychczas, badania wpływu pokarmu i stylu życia na zdrowie i samopoczucie człowieka. Badania chińskie, o których możesz poczytać również na innym moim blogu, to podsumowanie jego dorobku badawczego w tym zakresie.
Dla zobrazowania znaczenia i rozmachu tego badania przytoczę tylko kilka faktów:

  • inspiracje do postawienia tez badawczych autor zbierał na przestrzeni wielu lat, aby niektóre z nich udowodnić trzeba było zbadać olbrzymią grupę ludzi,
  • pozyskane dane pochodzą od 800 milionów ludzi,
  • jest to olbrzymie badanie przeprowadzone na populacji Chin: 367 zmiennych, 65 prowincji Chin, potwierdzonych ponad 8 tys. istotnych statystycznie korelacji miedzy stylem życia a występowaniem chorób,
  • według New York Times „to badanie to Grand Prix epidemiologii”.

Książka jest swoistym ukoronowaniem wysiłków autora w zakresie jego wieloletnich badań i obserwacji. Czytelnik zauważy z pewnością, jak na przestrzeni lat zmieniały się poglądy samego autora na wiele aspektów związanych z odżywianiem. Ciekawym fragmentem publikacji jest również odniesienie jej do realiów codzienności. Mimo udokumentowanych skutków złego odżywiania, wielu ludzi wciąż bagatelizuje ten problem. W jego bagatelizowaniu niekiedy pomaga im przemysł spożywczy oraz polityka. O tym wszystkim dowiesz się z książki, którą gorąco polecam Tobie i Twoim bliskim.

Spektrum – Dean Ornish

Może na początek powiem Ci ciekawostkę na temat autora? Otóż Dean Ornish jest doradcą zdrowotnym w Białym Domu oraz lekarzem państwa Clintonów. Prócz opieki nad zdrowiem byłego prezydenta USA, doktor Ornish jest autorem pierwszego prozdrowotnego programu refundowanego przez ubezpieczycieli USA, którego celem jest zmiana stylu życia. W swoich badaniach naukowych wykazał zahamowanie postępujących incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów, którzy wzięli udział w jego pilotażowym programie. Sensacyjny okazuje się również wynik innych badań. W ramach programu dr. Ornisha udało się nie tylko zahamować rozwój schorzeń kardiologicznych u badanych pacjentów, ale również zahamować rozwój innych problemów, jak np. choroby metaboliczne czy nawet niektóre nowotwory. Spektrum to wspaniała publikacja o zdrowiu i prawidłowym odżywianiu. Polecam!

 

Chroń i lecz swoje serce – Caldwell Esselstyn

W przypadku tego autora mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją. Otóż doktor Esselstyn swoją karierę medyczną rozpoczynał jako chirurg. Niespodziewanie jednak zaprzestał praktyki zabiegowej i skupił swoją uwagę na badaniach dotyczących wpływu działań prewencyjnych na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób u człowieka. Jest entuzjastom rozwiązań polegających na zapobieganiu chorobom lub kontrolowania jej na etapie, który nie wymaga zabiegów chirurgicznych.  Esselstyn to kolejny badacz, który wykazał w swoim badaniu, że połączenie prawidłowej diety z klasyczną farmakoterapią może zahamować postęp zmian miażdżycowych. Jego wnioski zostały udokumentowane na podstawie badania przeprowadzonego w grupie ciężko chorych pacjentów, po zawałach, zabiegach bypassów, poszerzenia tętnic wieńcowych. Byli to pacjenci, u których klasyczne metody leczenia nie hamowały postępu choroby.

 

Joel Fuhrman – „Jeść by żyć”

Joel Fuhrman to autor bardzo wielu książek dotyczących zdrowego odżywiania. Ich niebywałą zaletą jest prostota języka jakim posługuje się autor. Dzięki temu każdy czytelnik bez najmniejszego problemu zrozumie dostępne w niej informacje. Co ciekawe, próbkę jego możliwości możecie znaleźć również na moim blogu, ponieważ Joel Furhman jest autorem skali wartości odżywczych pokarmów zwanej Skala ANDI. Książka zawiera bardzo dużo informacji dotyczących diety i prawidłowego odżywiania. Uzasadnia, dlaczego powinniśmy jeść dane pokarmy, a unikać innych. Wreszcie motywuje do wykonania pierwszego kroku w żywieniowej przemianie. Na zakończenie zacytuje tylko jego zdanie na temat żywieniowych nawyków: „Obywatele krajów rozwiniętych sami kopią sobie groby za pomocą noża i widelca”. Czujesz się przekonany?

Michael Greger – Jak nie umrzeć przedwcześnie

Jeśli poszukujecie solidnej dawki wiedzy poprzedzonej licznymi badaniami, przypisami, wnioskami, analizami… to publikacja Michale Gregera jest w sam raz dla Was. Nie oznacza to jednak nudnej monografii! W swojej codziennej praktyce medycznej staram się zachęcić swoich pacjentów do lektury tej książki. Zwłaszcza, że w zasadzie, nie trzeba czytać jej od początku do końca ale np. od środka wybierając sobie opisaną w niej chorobę. Dalej dostajemy ogromną dawkę zdrowotnych informacji, porad, zaleceń również tych, jak sprawić, aby warzywa smakowały lepiej. Nigdy nie spotkałem się z reklamacją moich zaleceń do sięgania po tę książkę.

 

Zaprezentowane wyżej publikacje to książki, które znam, czytałem i polecam swoim pacjentom. Polecam je przede wszystkim dlatego, że są źródłem udokumentowanej wiedzy w zakresie prawidłowego odżywiania. Dlatego mogę z czystym sumieniem polecić je zarówno Tobie,  jak i Twoim bliskim. Czy na prezent, czy do motywacji, czy jako przewodnik lub poradnik. Nieważne z jakich pobudek przeczytasz ją Ty lub Twój bliski. Ważne, aby zwróciła Was w stronę zdrowia.

 

 

Źródła obrazków:

nowoczesne-zasady-odzywiania-przelomowe-badanie-wplywu-zywienia-na-zdrowie-t-colin-campbell - merlin.pl

spektrum-zdrowie-milosc-harmonia - empik.pl

chron-i-lecz-swoje-serce-w - empik.pl

Jeść by żyć zdrowo. Wyd. 3 - merlin.pl

jak-nie-umrzec-przedwczesnie-co-jesc-aby-dluzej-cieszyc-sie-zdrowiem - empik.pl