Jesteś zabieganą kobietą. Masz na głowie mnóstwo rzeczy – organizujesz życie rodzinne, spełniasz się zawodowo, masz swoje pasje i plany. Kalendarz pewnie wypełniony po brzegi, prawda? No i super. Chciałem się tylko upewnić, że masz w nim zaplanowany czas dla siebie i swojego zdrowia. 

 

Zapracowana kobieta

Ja wiem jak to jest. Masz codziennie mnóstwo spraw do ogarnięcia. Najpierw zajmujesz się dziećmi i mężem, później domem i pracą, być może opiekujesz się rodzicami. Trzeba zaplanować wakacje, może remont albo przeprowadzkę. A jeszcze koniecznie musisz spotkać się z przyjaciółką, bo akurat potrzebuje Twojego wsparcia. A Ty? Przecież czujesz się dobrze, nic Ci nie dolega. Teraz nie masz czasu umówić się do lekarza ani iść na badania. Ale przecież zdążysz…

Uważaj na takie myślenie. Zawału nikt się nie spodziewa. Zresztą żadnej innej choroby też nie. Nie odkładaj tego na później, bo może być za późno. Jestem pewien, że nie zaniedbujesz zdrowia swojego partnera i dbasz najlepiej jak potrafisz o zdrowie swoich dzieci. Wiesz, jak ważna jest profilaktyka. Ciebie też to dotyczy. 

Badania profilaktyczne dla kobiet 

Pomyślałem, że chociaż odrobinę mogę Ci pomóc. Przygotowałem listę badań dla zapracowanych kobiet. Takie absolutne minimum to:

  • Morfologia i ogólne badanie moczu – to zdecydowanie najbardziej popularne badania diagnostyczne
  • TSH – jest to badanie służące rozpoznaniu chorób tarczycy
  • Lipidogram – określa poziom cholesterolu co bardzo pomaga w określeniu ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia
  • Cytologia– badanie pozwalające wykryć zmiany w obrębie szyjki macicy
  • Pomiar ciśnienia krwi – element profilaktyki chorób układy krążenia
  • Glukoza na czczo (po 45. roku życia, lub nadwaga) – pozwala wykryć m.in. cukrzycę. Zwłaszcza, gdy masz nadwagę rekomenduję jednoczesne wykonanie wraz z glukozą oznaczenia poziomu insuliny – możesz dowiedzieć się czy występuje u Ciebie insulinooporność
  • Mammografia (po 50. roku życia) – radiologiczne badanie piersi. Oraz jeszcze łatwiejsze badanie, na które nie musisz nigdzie iść… Samobadanie piersi – nikt tak szybko jak ty sama nie wykryje wczesnych zmian! To niezwykle ważne.

Ponadto raz w roku wybierz się na kontrolę stomatologiczną. Nie szukaj wymówek. Jeśli ubytek zostanie wykryty i wyleczony wcześnie, to unikniesz wielu nieprzyjemności i bólu. 

 

 

Nie taka profilaktyka

Chyba lista, którą dla Ciebie przygotowałem nie jest taka straszna, prawda? Jeżeli czujesz się dobrze i nie masz żadnych niepokojących objawów, to wykonanie powyższych badań powinno być wystarczające, by monitorować Twój stan zdrowia.

Co jeszcze oprócz badań możesz zrobić dla siebie w ramach profilaktyki? To całkiem proste:

  • Jedz zdrowo! Owoce i warzywa w jak najmniej przetworzonej postaci powinny być podstawą Twojej diety.
  • Bądź aktywna. Wybierz sobie taki sposób na aktywność, który Ci odpowiada i sprawia przyjemność.
  • Naucz się odpoczywać. Wiem, że jako zapracowany człowiek żyjesz w ciągłym pośpiechu i stresie, ale nie tędy droga do zdrowia. Musisz odpoczywać bez wyrzutów sumienia, by mieć siłę na realizację planów. 

Rekomendacja lekarza kardiologa

Dbaj o siebie. Bo jeśli sama tego nie zrobisz, to kto zadba o… Twoją rodzinę? 😉