Jednym z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań i jednym z największych problemów pacjentów jest to dlaczego dostajemy zawału czy udaru niedokrwiennego. Pacjenci generalnie wiedzą, że ma to coś wspólnego z miażdżycą i że „jak masz miażdżycę to możesz mieć zawał / udar”. No ale jak to się dzieje ? Kiedy dostaniemy tego zawału ? Czemu dostałem zawału jeśli rano byłem u lekarza i wszystko było w porządku ?

Otóż w trakcie wizyty zwykle poświęcamy temu słów kilka – czasu zawsze wtedy jednak za mało. Pomyślałem o stworzeniu pomocy audiowizualnej, dzięki której być może będzie to zagadnienie łatwiej zrozumieć.

Zapamiętać należy że:

  • nacieczenia miażdżycowe ścian naczyń to proces bardzo rozłożony w czasie i postępujący stopniowo w trakcie naszego życia jednak z różną dynamiką u różnych ludzi,
  • pęknięcie na powierzchni blaszki miażdżycowej jest wydarzeniem, które powodując dynamiczną aktywację płytek krwi może w bardzo krótkim czasie doprowadzić nawet do zamknięcia naczynia (zaczopowania narastającą skrzepliną)
  • współczesna medycyna niestety nie potrafi wytypować kiedy i która blaszka miażdżycowa pęknie powodując tą kaskadę groźnych dla nas wydarzeń – dlatego tak ważne jest zapobieganie i ograniczanie czynników ryzyka narastania zmian miażdżycowych !

Mam nadzieję, że film pomoże Państwu wyobrazić sobie tę sytuację.