Nie wiem czy w programie na zbliżające się święta są typowe pozycje jak „Kevin sam w domu” czy trylogia Sienkiewiczowska. Jeśli już je oglądaliśmy to może jednak lepiej zainwestować czas w filmy, które zwiększą nasz stan wiedzy i świadomości zdrowotnej. Aby ułatwić wybór pozwoliliśmy sobie zaproponować kilka w naszej opinii wartych obejrzenia pozycji:

1. „Forks over knives”

Forks over knives 2011 r. Dostępny na platformie Netflix z polskimi napisami. Film przedstawia drogę naukową jaką przebyło dwóch naukowców Colin Campbell oraz Caldwell Esselstyn. Droga obu badaczy, choć była inna, doprowadziła do udokumentowania prozdrowotnego działania na organizm człowieka nieprzetworzonej diety roślinnej. W trakcie filmu wypowiadają się liczni lekarze oraz pacjenci dokumentując swoje doświadczenia z tego rodzaju schematem żywienia – i jak się okazuje leczenia. Pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego człowieka !

2. „What the health”

Można powiedzieć, że ten film jest w pewnym sensie logiczną kontynuacją opisanego powyżej „Forks over knives”. Narrator podejmuje próby kontaktu i rozmowy z kilkoma największymi organizacjami i towarzystwami medycznymi w USA. Niby nic wielkiego – do czasu, gdy okazuje się że ….tematem rozmowy (wywiadu) ma być wpływ współczesnej diety na masowe występowanie niektórych chorób. Jednocześnie dowiadujemy się o ekologicznym aspekcie masowego wytwarzania żywności. Liczne wywiady z lekarzami, pacjentami, przedstawicielami organizacji non-profit, sportowcami. Jeśli chcesz wiedzieć w jakim świecie żyjesz – powinieneś poświecić 90 min na obejrzenie tej pozycji.

3. „Super size me”

Autor postanawia przejść na dietę fast food i stosować ją przez kilka tygodni. Jakie będą skutki tej dietetycznej zmiany ? Jeśli korci Cię aby co chwilę sięgać po jedzenie typu fast food – jest to film, który powinieneś obejrzeć. Jeśli nie wiesz jak rozmawiać z dziećmi na temat zagrożeń związanych z jedzeniem fast food – powinniście ten film obejrzeć wspólnie z nimi.

4. „Gruby, chory i prawie martwy”

Podobnie jak w poprzedniej propozycji bohater filmu na naszych oczach dokonuje drastycznej zmiany diety. Różnica jednak polega na tym, że tym razem zmienia dotychczasową dietę, która spowodowała u niego wiele problemów zdrowotnych na dietę roślinną. Co się stanie z bohaterem w ciągu 60 dni? Kogo spotka na swojej drodze w trakcie podróży ? Co z jego stanem zdrowia ? Czy jeszcze kogoś przekona do podobnego eksperymentu ? Obejrzyj i przekonaj się sam !

5. „Dr Ornish”

Na piątym miejscu umieściłem wykład dr Deana Ornisha. Jest to dynamiczna i zwięzła wypowiedź (trwa około 15 min) zarejestrowana na konferencji z serii TED. Dostępne są polskie napisy z tłumaczeniem. Dr Ornish tłumaczy czym jest szeroko rozumiane zdrowie, dlaczego tkwimy przy swoich złych nawykach nawet, gdy wiemy, że są dla nas szkodliwe, dlaczego warto je zmienić, czego możemy oczekiwać gdy je zmienimy. Dodatkowo komentuje różnice między dietami wysoko tłuszczowymi (dieta Atkinsa, ketogeniczne) a nieprzetworzoną dietą roślinną. Wreszcie zobaczysz jak zmiana diety może działać na chorobę nowotworową. Tylko 15 minut – warto ! https://www.ted.com/talks/dean_ornish_on_healing#t-993720

6. The game Changers

Na miejscu szóstym umieszczam propozycję z 2018 roku. Szkoleniowiec sił specjalnych z pomocą sportowców i naukowców porównuje wartości odżywcze mięsa i diety roślinnej. Bardzo bogaty zbiór eksperymentów, wywiadów ze sportowcami (w tym Arnold Schwarzenegger :O) oraz niesamowite wnioski sprawiają, że The Game Changers to naprawdę świetna propozycja w sam raz na poświąteczny reset diety.

Oczywiście najlepiej spędzić nadchodzące święta aktywnie. Niemniej jeśli będzie okazja aby posiedzieć przed telewizorem warto z niej skorzystać i pozwolić się „zdrowotnie zainspirować”. W naszej opinii każda z wymienionych propozycji  to doskonała inwestycja Waszego czasu.

Życzymy spokojnych, zdrowych i rodzinnych Świąt !

 

Nie przegapcie mojej świątecznej promocji. Rabat w wysokości 30 procent powinien skruszyć wasze obawy co do zakupu kursu i rozpoczęcia prawdziwych zmian w stylu życia. Polecam szczególnie kompleksowy kurs o Diecie Roślinnej z którego dowiecie się wszystkiego co niezbędne aby rozpocząć przygodę z Nieprzetworzoną Dietą Roślinną. Kiedy będzie lepszy moment jak nie teraz?