W związku z żywym zainteresowaniem opublikowanymi niedawno wykresami przedstawiającymi ewentualną korelację rosnącego stopniowo w XX wieku spożycia mięsa w USA z narastającą ilością zgonów z powodu chorób serca i naczyń postanowiłem przedstawić jeszcze jeden wykres.

Robię to ponieważ wywarł on na mnie duże wrażenie i mocno mnie osobiście zainspirował. Swego czasu zainspirował on również Dr Caldwella Esselstyna do przeprowadzenia swojego badania dotyczącego wpływu diety na możliwość hamowania postępu degeneracyjnych zmian miażdżycowych u pacjentów wysokiego ryzyka (po przebytych wcześniej zawałach, by-passach, zabiegach stentowania) [1].

Spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia w trakcie konfiskaty żywności w Norwegii w czasie II Wojny Światowej (kadr z filmu "Forks Over Knives")

Spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia w trakcie niemieckiej okupacji i obowiązującej konfiskaty żywności w Norwegii w czasie II Wojny Światowej (kadr z filmu „Forks Over Knives”)

Przedstawiona na wykresie prawidłowość to zmienność śmiertelności z powodu chorób układu krążenia od 1927 do 1948 roku. Do 1940 r śmiertelność ta rośnie z poziomu 24% do 30%. Od momentu wkroczenia wojsk niemieckich do Norwegii w 1940r do końca II Wojny Światowej obserwujemy spadek śmiertelności z powodu chorób układu krążenia do poziomu około 25%. Po zakończeniu wojny obserwujemy ponowny, stopniowy wzrost śmiertelności z tego powodu.

Badacze zadali sobie pytanie: co spowodowało ten czasowy spadek ilości „zgonów kardiologicznych”?

Jako jedną z przyczyn postuluje się wprowadzenie przez armię niemiecką obowiązkowych na terenie kraju konfiskat żywności. Dotyczyły one większości produkowanego mięsa i części produktów nabiałowych. Norwegowie (jak zresztą i inne okupowane narody) żyli i odżywiali się w czasie wojny dużo skromniej. Nagle o wiele większą część codziennej diety stanowić musiały pokarmy pochodzenia roślinnego. Po zakończeniu wojny proporcje poszczególnych pokarmów w diecie przeciętnego norwega stopniowo powracały do schematu sprzed okupacji.

W poprzednim, komentowanym na fanpage’u wpisie pokazałem wzrost śmiertelności – tym razem pokazuję dane świadczące o jej czasowym spadku. Smutne są oczywiście wojenne okoliczności, które spowodowały równoczesną, masową, populacyjną zmianę schematów żywienia. Niemniej nadzwyczajne, historyczne okoliczności pozwoliły zaobserwować tę ciekawą prawidłowość.

Wnioski wyciągnięte z przedstawionych danych daleko wykraczają poza kwestię spożycia mięsa. Ale spożycie produktów mięsnych spadło w tym okresie najbardziej. Ważną kwestią jest zmniejszenie kaloryczności diety, występowanie epizodów głodówek w czasie wojny. Obecnie posiadamy dużo więcej wiedzy wyjaśniającej naukowo mechanizmy  głodówek. Prof. Yoshinori Ohsumi został laureatem nagrody Nobla właśnie za wyjaśnienie komórkowych mechanizmów i wpływu głodówek na organizm człowieka.

 

Mam nadzieję, że przedstawione dane zainspirują również Państwa !

 

Zachęcam również do obejrzenia całego filmu Forks Over Knives – zdecydowanie warto poświęcić na niego odrobinę swojego wolnego czasu.

 

Zwróć się w stronę zdrowia – Turn Fit !

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7500065