Czym jest medycyna integracyjna?

Medycyna integracyjna nie jest w Polsce usankcjonowaną specjalizacją medyczną, natomiast na przykład Stanach Zjednoczonych wielu lekarzy przedstawia się jako specjaliści medycyny integracyjnej. Zastanówmy się zatem czym jest medycyna integracyjna i czy w ogóle jest to coś dobrego i coś, co powinniśmy kojarzyć z pozytywnym przekazem i jakąś wartością dla nas jako pacjentów?

Otóż medycyna integracyjna jest podejściem do leczenia, które nazywamy i o tym terminie już pewnie większość z Was słyszała- holistycznym podejściem do naszego pacjenta.
Medycyna integracyjna ma łączyć elementy udokumentowanej naukowo medycyny stylu życia, ale również ma łączyć pewne elementy znanych od setek lat elementów terapii, na przykład stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej takich, jak terapia ziołami, jak akupunktura, jak akupresura, jak gimnastyka zdrowotna czy masaż leczniczy. Z drugiej strony medycyna integracyjna ma integrować te elementy stylu życia i medycyny tradycyjnej z medycyną kliniczną, z medycyną akademicką, czyli tymi usługami zdrowotnymi, z którymi najczęściej spotykacie się, gdy znajdujecie się w poradni przychodni szpitalu klinice.

 

 

Czy nie przyznacie w tej chwili, że połączenie medycyny naturalnej, medycyny tradycyjnej, optymalnego stylu życia z dobrą wiedzą dotyczącą akademickiej medycyny klinicznej nie byłoby najlepsze dla wszystkich nas pacjentów?

Czyli nasi pacjenci powinni dostawać porady mówiące o tym, że fundamentem zdrowego życia jest właściwy styl życia i każdy powinien posiadać właściwą wiedzę odnośnie tego, co w zakresie zdrowego stylu życia jest dla niego najlepsze z punktu widzenia optymalnego wykorzystania naszych biologicznych możliwości do życia maksymalnie długo w zdrowiu i trzymając się z dala od schorzeń przewlekłych.

Tymczasem duża liczba ludzi porusza się, można powiedzieć, od ściany do ściany, czyli część ludzi w ogóle nie bierze pod uwagę zdrowego stylu życia. Jeżeli coś się z nimi dzieje, to oczekują od lekarzy przepisywania odpowiednich skutecznych leków, czyli farmakoterapii oraz wykonywania operacji, które usuną ich problemy.

Z drugiej strony mamy do czynienia z inną grupą pacjentów, którą możemy sobie nazwać grupą alt-medu. Są to ludzie/pacjenci, którzy negują w ogóle konieczność stosowania jakichkolwiek preparatów farmakologicznych, negują wskazania do wykonywania określonych zabiegów medycznych, które mogłyby poprawić ich stan zdrowia. Ludzie ci skupiają się na elementach związanych ze zdrowym stylem życia, które jednak w zależności od źródła są różnie zdefiniowane – i często mamy do czynienia z manipulacjami, które mają na celu marketing „cudownych suplementów” i metod alternatywnego leczenia Ludzie ci korzystają również z podpowiedzi dotyczących przeróżnej suplementacji, w bardzo wielu przypadkach nieuzasadnionej i nie udokumentowanej co do korzyści i o trudnych do przewidzenia powikłaniach – trudne do przewidzenia, bo rynek suplementów jest bardzo słabo niestety monitorowany o czym nie wiem czy wszyscy korzystający z tych garści suplementów ludzie na co dzień zdają sobie sprawę!

 

Medycyna integracyjna, czyli optymalna

W medycynie integracyjnej chodzi o to, że fundamentem są wszystkie elementy zdrowego stylu życia i dobrze przeszkolony lekarz będzie potrafił pacjentowi przekazać zagadnienia dotyczące optymalnego stylu życia, ale również będzie wiedział kiedy wkroczyć z leczeniem farmakologicznym, z jakim leczeniem farmakologicznym powinien wkroczyć, aby pacjent uzyskał jak największe korzyści przy minimalnym ryzyku działań ubocznych leków. Dodatkowo lekarz taki będzie wiedział w jakim momencie i którego pacjenta skierować i na jaką procedurę zabiegową, aby pacjent odniósł korzyść zdrowotną.

Powtórzę raz jeszcze – to co nazywamy medycyną integracyjną łączy elementy medycyny tradycyjnej, nowoczesnej medycyny stylu życia z medycyną kliniczną.
Mam nadzieję, że potraficie sobie takie połączenie wyobrazić i że potraficie zdać sobie sprawę z tego, że jeżeli mamy lekarza dobrze wyszkolonego w zakresie medycyny stylu życia przynajmniej tak dobrze, jak wyszkolonego w ramach przygotowania do egzaminów specjalizacyjnych ze wskazań do preparatów farmakologicznych, to taki integracyjny lekarz rzeczywiście dysponuje najszerszym portfolio dobrych zaleceń dla swoich pacjentów.

 

Przesada jest niebezpieczna!

Przesada w kierunku negowania klinicznej medycyny akademickiej z jednej strony oraz negowania medycyny tradycyjnej i medycyny stylu życia ze strony drugiej jest olbrzymią katastrofą. Z jednej strony nie mamy symetrycznie wyszkolonych lekarzy, ponieważ lekarze za mało są szkoleni obecnie w zakresie nowoczesnej medycyny stylu życia – ale mam nadzieję że będzie się to w najbliższych latach zmieniało. Z drugiej strony mamy olbrzymi i nieregulowany rynek pseudo autorytetów medycznych typu Pan Jerzy Zięba specjalizujących się w popularyzowaniu teorii spiskowych oraz poradnictwie, które można by było zatytułować „co masz robić, aby uniknąć lekarza” – oczywiście uniknąć optymalnie za pomocą kupionych wcześniej suplementów marki Visanto. Ja jako kardiolog do dziś nie mogę wyjść z podziwu po obejrzeniu film u pana Jerzego, w którym pokazuje on jak za pomocą dotykania podłużnym metalowym przedmiotem nosa można szybko wyleczyć się z zawału serca!

Jeżeli jeszcze tego filmu nie widzieliście to jest on dostępny na Youtube pod tytułem „Dr. Jerzy Zięba prosty sposób na zawał serca”! Notabene nikt nie wie, dlaczego przed jego nazwiskiem znajduje się skrót DR ponieważ w życiorysie tego pana nie ma nic ani o studiach medycznych ani obronionej pracy doktorskiej. No ale nie będziemy skupiali się na panu Jerzym, który ma swoje życie i również swoje problemy.

Wracamy do naszej medycyny integracyjnej… Po prostu prawda leży pośrodku, po prostu dobrze wyszkolony lekarz powinien mieć szeroką wiedzę zakresie medycyny tradycyjnej medycyny stylu życia oraz medycyny klinicznej i nazywamy to medycyną integracyjną.

Życzę Wam moi słuchacze, abyście na swojej drodze spotykali lekarzy, którzy będą spełniali definicję medycyny integracyjnej! Będą oni mogli Wam w jasny, czytelny sposób przedstawić najważniejsze i kluczowe dla Was zagadnienia dotyczące optymalnego stylu życia, co pozwoli Wam przede wszystkim unikać problemów zdrowotnych. Z drugiej strony, jeżeli one się pojawiają pomimo wprowadzenia porad profilaktycznych w życie, to ten sam lekarz będzie potrafił Was skutecznie leczyć, wykorzystując wszystkie dostępne zdobycze nowożytnej medycyny klinicznej.

Tego Wam moi drodzy ZawałOFFcy serdecznie życzę. Mam nadzieję, że lekarze, do których traficie będą potrafili właśnie w taki holistyczny sposób podejść do Waszych problemów.

Dziękuję za Wasz czas i wysłuchanie podcastu ZawałOFFcy. Zapraszam do podcastu Klubowego, gdzie mamy dzisiaj bardzo dużo praktycznych porad i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zapraszam do uczestniczenia w tygodniu diety roślinnej organizowanym przez Viva Zdrowie. Przypomnę, że w czwartek 27 maja o godzinie 19.00 jestem uczestnikiem panelowej dyskusji lekarzy na temat korzyści diety roślinnej. Wejdźcie na stronę Viva Zdrowie, jeżeli będziecie mieli wtedy czas, zachęcam do śledzenia naszej dyskusji.
I do usłyszenia jak zwykle za tydzień.

 

ŹródłowywiadDr. Mimi Guarneri – FOOD revolution

A wiecie, że teraz możecie słuchać mnie na:

 

Dołącz do Klubu Zdrowia

Co powiesz na:

  • cotygodniowy podcast o diecie, zdrowiu, odżywianiu i wszystkim tym co potrzebne Ci do życia wolnego od chorób
  • wygodny moduł do odsłuchiwania ze spisem treści, rozdziałami, odcinkami
  • dostosowany do urządzeń mobilnych abyś mógł słuchać tak jak chcesz i gdzie tylko masz na to ochotę
  • do tego bonusowe materiały z moich kursów
  • dwutygodniowy jadłospis oraz poradnik jak i gdzie robić zakupy