Dieta hyperodżywcza, czyli jak się pozbyć choroby autoimmunologicznej
Czy ktoś z Was ma zdiagnozowaną chorobę autoimmunologiczną? Jeśli tak, to koniecznie powinniście posłuchać tego odcinka podcastu. Właśnie o tego rodzaju chorobach mówię. Tak naprawdę to wciąż nie wiadomo dlaczego organizm zaczyna zwalczać swoje struktury, tkanki czy komórki. Ale są już badania, pokazujące, że można wspomóc leczenie przewlekłych chorób immunologicznych.
Jak się pozbyć choroby autoimmunologicznej
Wspólną cechą wszystkich chorób autoimmunologicznych jest fakt, iż nasz organizm (a konkretnie nasz układ immunologiczny) zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko swoim własnym strukturom, przeciwko swoim własnym tkankom, przeciwko swoim komórkom, przeciwko swoim narządom.
Są różne koncepcje dotyczące przyczyny, dlaczego organizm nagle zaczyna produkować przeciwciała przeciwko swoim komórkom. Ale konkretna przyczyna nie jest tak naprawdę znana.
W zależności od tego, co jest celem ataku przeciwciał mamy różne choroby:
- chorobę Hashimoto, kiedy przeciwciała atakują tarczycę
- autoimmunologiczne zapalenia wątroby
- problemy stawowe
- zapalenia mięśni
- problemy hematologiczne np. niedokrwistość lub małopłytkowość autoimmunologiczną
- choroby tkanki łącznej, z którymi walczą reumatolodzy
i wiele, wiele innych – łącznie z autoimmunologicznie uwarunkowanym łysieniem.
Jak widzicie, tak naprawdę objawów schorzeń autoimmunologicznych może być bardzo wiele.
Choroby autoimmunologiczne oczywiście powodują określone objawy, pogarszają nasze funkcjonowanie, obniżają jakość naszego życia, ale niestety powodują również powikłania. Powikłania schorzeń autoimmunologicznych istotnie skracają nasze życie, więc jest to temat, jak najbardziej poważny.
Dodatkowo większość schorzeń autoimmunologicznych jest w zakresie terapii klasyfikowana jako schorzenia przewlekłe, czyli najczęściej nie mówimy tutaj o wyleczeniu, tylko mówimy o wyciszaniu procesu autoimmunologicznego. Jednym słowem żyjemy z tą chorobą, tylko staramy się wyciszać ją tak, aby nie dochodziło do istotnego uszkadzania naszych tkanek i aby minimalizować ryzyko powikłań.
Trochę to brzmi smutno, prawda?
Aby wyciszać proces autoimmunologiczny, najczęściej stosujemy leki przeciwzapalne i leki immunosupresyjne. Mamy tutaj sterydy, metotreksat i inne starsze lub nowsze typowe leki immunosupresyjne oraz nowe generacje leków tak zwane leki biologiczne.
Wymieniam tutaj liczne grupy leków natomiast to, co musimy wiedzieć, to jedna podstawowa zasada, że manipulowanie i regulowanie farmakologiczne naszego układu immunologicznego zawsze jest związane z licznymi działaniami niepożądanymi i ryzykami tego typu terapii.
Podsumowując, mamy chorobę autoimmunologiczną, która jest chorobą przewlekłą, powoduje określone konsekwencje zdrowotne dla nas i przewlekłe leczenie tej choroby autoimmunologicznej niestety też powoduje określone działania niepożądane oraz powikłania.
Jak zatem moglibyśmy sobie jeszcze pomóc w chorobie autoimmunologicznej w sposób bardziej naturalny w sposób związany z modyfikacją mojego stylu życia?
I to będzie właśnie tematem naszego dzisiejszego podcastu…
Oczywiście ci, którzy mnie już znają domyślają się, że głównym filarem tej profilaktycznej i terapeutycznej zmiany stylu życia będzie zmiana tego, co jemy na co dzień.
W tym aspekcie okazuje się bardzo skuteczna nieprzetworzona dieta roślinna.
Opierając się na pracy przeglądowej z 2017 roku oraz wynikach wciąż trwających badań grupy naukowej Neala Barnarda nieprzetworzona dieta roślinna wraz z podażą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych jest optymalną drogą, aby zapobiegać, ale również leczyć choroby reumatoidalne i autoimmunologiczne.
Zapamiętałem bardzo ciekawe zdanie dr Hany Kahleovej, która komentowała wyniki wstępnej fazy badań na pacjentach przede wszystkim z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Powiedziała ona, że co do istoty po przejściu na nieprzetworzoną dietę roślinną (oczywiście według specjalnego protokołu realizowanego w ramach tego projektu badawczego) generalnie każdy pacjentów z rozpoznanym wcześniej reumatoidalnym zapaleniem stawów i cierpiący na dolegliwości stawowe spowodowane tą chorobą, każdy z tych pacjentów podawał poprawę funkcjonalną. Była ona różnie wyrażona co do stopnia poprawy funkcjonalnej, ale najciekawsze jest to, że każdy bez wyjątku pacjent poprawiał się po zmianie diety!
Również wnioski z prac przeglądowych podsumowujące całość dorobku naukowego dotyczącego roli diety w profilaktyce, ale również leczeniu, czy nazwiemy to wspomaganiu leczenia, chorób autoimmunologicznych są takie, że powinniśmy przede wszystkim edukować naszych pacjentów w zakresie tego, jak duże korzyści mogą oni odnieść, jeżeli będą potrafili wyeliminować pewne pokarmy ze swojej diety i optymalnie przejść na nieprzetworzoną dietę roślinną.
Korzyści te dotyczą zapobiegania oczywiście wystąpieniu choroby ten efekt jest najbardziej pożądany! To chcielibyśmy uzyskiwać! Najlepiej jest działać zanim wystąpi problem – po co gasić pożar, jeżeli można po prostu do niego nie dopuszczać!
Jeżeli występują już objawy, to możemy zmniejszać ich intensywność…
Dzięki przeciwzapalnemu działaniu tego typu diet możemy zmniejszać intensywność odpowiedzi zapalnej i autoimmunologicznej przeciwko naszym własnym tkankom.
Naukowcy podkreślają, że nie chodzi w tym zagadnieniu o aspekt ekonomiczny, nie mamy problemu z tym, że pacjentów nie stać jest na te proste składniki spożywcze, które mogą pojawić się na ich stołach. Oczywiście w przeciwieństwie na przykład do kosztującego setki i tysiące złotych nowego leczenia preparatami biologicznymi.
Tak więc nie o pieniądze tutaj chodzi – chodzi tutaj o świadomość naszych pacjentów!
W opinii naukowców, podsumowując te zebrane dane idealne posiłki powinny zawierać olbrzymią ilość warzyw przede wszystkim warzyw zielonolistnych i warzyw krzyżowych. Co więcej, większość tych warzyw powinna być spożywana na surowo, powinniśmy spożywać bardzo dużą ilość naturalnych przypraw takich jak kurkuma, imbir, oregano, bazylia i wiele, wiele innych. Powinniśmy spożywać dużą ilość świeżych owoców.
Z drugiej strony musimy unikać:
- jedzenia przetworzonego,
- jedzenia solonego,
- jedzenia, do którego dodajemy barwniki, konserwanty,
- jedzenia, które masowo dosładzamy.
Powinniśmy wykluczać wszystkie tłuszcze skoncentrowane, wreszcie powinniśmy wykluczać pokarmy pochodzenia zwierzęcego.
Na takiej diecie powinniśmy suplementować witaminę B12 oraz witaminę D3.
Myślę, że teraz czas na fajną historię z życia wziętą.
Będzie to historia amerykańskiej lekarki, specjalizującej się w zapobieganiu i leczeniu właśnie schorzeń autoimmunologicznych. Historia jest o tyle ciekawa, że pani doktor sama wieku nastoletnim chorowała na toczeń rumieniowaty układowy.
Mówię o dr Brooke Goldner. Jako powikłanie tocznia dr Goldner borykała się z ciężką niewydolnością nerek i rozpoznano u niej dwa udary w wieku 16 lat!
Toczeń to zdradziecka choroba powodująca dolegliwości i objawy ze strony skóry, ze strony naszych stawów, powodująca powikłania nerkowe, powodująca powikłania naczyniowe i hematologiczne.
Oczywiście z mojej kardiologicznej działki obecność tocznia, ale i jakiejkolwiek innej choroby autoimmunologicznej przyspiesza proces miażdżycowy, ponieważ każdy podtrzymujący się proces zapalny w naszym organizmie będzie przyspieszał i napędzał proces miażdżycowy.
Poza tym toczeń może dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego może powodować zaburzenia psychiczne, może znacznie zwiększać ryzyko poronień.
Wracając do historii pani doktor Brooke Goldner, oczywiście stosowano u niej wszystkie dostępne metody leczenia tocznia rumieniowatego. Pomimo tego objawy choroby i jej powikłania były ciężkie i potencjalnie zagrażające życiu.
I właśnie dr Brooke Goldner sama osobiście jest przykładem tego, że możliwe jest wyleczenie się z ciężkiej choroby autoimmunologiczne, jaką jest toczeń. Co więcej, po wyleczeniu siebie z tocznia ukończyła studia medyczne i zawodowo zajmuje się przede wszystkim leczeniem tej grupy pacjentów – pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.
Co zatem zrobiła pani doktor? Co rzeczywiście pozwoliło jej wyjść poza ramy klinicznej definicji remisji jej autoimmunologicznej choroby?
Otóż pani doktor zdecydowała się zmienić swoją dietę i przeszła na nieprzetworzoną dietę roślinną. Swój protokół nazwała roślinna dietą hiperodżywczą dedykowaną leczeniu tocznia (po angielsku hiper-nourishing protocol for lupus recovery).
Będąc wciąż na tym samym leczeniu farmakologicznym po przejściu na tą dietę roślinną pani doktor zauważyła, że ustąpiły jej bóle stawowe, przestały nękać napady migrenowych bólów głowy, zniknęły objawy przewlekłego zmęczenia i stopniowo właściwie zniknęły wszystkie objawy, które kojarzyła z jej podstawową chorobą, czyli toczniem. Po 12 latach życia z tą chorobą przestała odczuwać jej objawy, a w wykonanych badaniach laboratoryjnych miana przeciwciał przeciwjądrowych po raz pierwszy od 12 lat były w granicach normy. Co więcej, pani doktor wykonuje sobie okresowe badania i w ciągu 15 lat od tego momentu nie miała ani razu podwyższonego miana przeciwciał. W ostatnich 15 latach ani razu nie znaleziono systematycznie wcześniej obecnego w próbkach jej moczu białka. Parametry funkcji nerek są prawidłowe. Parametry morfologii krwi i krzepnięcia są również prawidłowe. Co więcej w ciągu tych 15 lat pani doktor bez powikłań ginekologiczno-położniczych urodziła dwójkę zdrowych dzieci.
Brooke Goldner jest autorką kilku bardzo dobrze sprzedających się na świecie książek poświęconych temu zagadnieniu takich jak „Goodbay lupus”, czyli żegnaj toczniu oraz „Goodbay autoimmune diseases”.
Tak jak powiedziałem choroby reumatoidalne choroby autoimmunologiczne mają bardzo wiele różnych masek dają przeróżne objawy od ciężkich powikłań takich, jak udary krańcowa niewydolność nerek do można powiedzieć objawów kosmetycznych takich, jak utrata włosów, czyli łysienie, zmiany dermatologiczne. Choroby te dotyczą albo mogą dotyczyć całego naszego organizmu i okazuje się, że albo nie zwracamy dostatecznej uwagi, albo niepotrzebnie nie doceniamy wagi właściwej modyfikacji naszego stylu życia w zapobieganiu, ale również leczeniu tych chorób.
U części naszych pacjentów nigdy by nie doszło do rozpoznania tego typu chorób, gdyby wiedzieli jak właściwie się odżywiać. A u tych, których już leczymy z powodu tych chorób mamy szansę na dużo większą skuteczność i jak się okazuje nawet na wyleczenie choroby!
Jeżeli zainteresował Was temat schorzeń autoimmunologicznych i reumatoidalnych w aspekcie stosowania skutecznych schematów leczenia dietetycznego, to zapraszam Was do kontynuacji tego podcastu w części premium, gdzie omówię szczegółowe zalecenia, dotyczące wspomnianego protokołu hyperodżywczej diety stosowanej w schorzeniach autoimmunologicznej opracowanych właśnie przez dr Brooke Goldner.
Dziękuję za waszą uwagę mam nadzieję, że temat Was zainteresował i zapraszam na kolejny podcast za tydzień!
W Klubie Zdrowia jeszcze więcej…
- Lepiej zarządzać chorobą czy ją wyleczyć – oto jest pytanie?
- Jak monitorować postępy w leczeniu choroby autoimmunologicznej?
- W jakich chorobach można uzyskać poprawę zmieniając styl życia?
- Metafora pociągu a choroba immunologiczna
- Czym charakteryzują się schematy typu reversal?
- Czy możliwe jest pojawienie się choroby autoimmunologicznej na diecie roślinnej?
- Czego nie można jeść?
- Hyperodżywcze triki
- Hyperodżywcza remisja i co dalej?
Przy okazji polecam Wam też artykuły:
A wiecie, że teraz możecie słuchać mnie na:
Apple: https://podcasts.apple.com/us/podcast/tomasz-je%C5%BCewski-zawa%C5%82offcy/id1554824308?uo=4
Dołącz do Klubu Zdrowia
Co powiesz na:
cotygodniowy podcast o diecie, zdrowiu, odżywianiu i wszystkim tym co potrzebne Ci do życia wolnego od chorób
wygodny moduł do odsłuchiwania ze spisem treści, rozdziałami, odcinkami
dostosowany do urządzeń mobilnych abyś mógł słuchać tak jak chcesz i gdzie tylko masz na to ochotę
do tego bonusowe materiały z moich kursów
dwutygodniowy jadłospis oraz poradnik jak i gdzie robić zakupy