Superfood

Możemy powiedzieć, że jaja są najmniej złym produktem pochodzenia zwierzęcego, jakim dysponujemy. Dobrze się zaczyna, prawda?

Jaja – jakie są ich zalety?

  • Mają bardzo dużą wartość odżywczą.
  • Są bardzo gęste energetycznie.

Nie podlega to dyskusji. W skorupce zamknięty jest komplet składników niezbędnych po powstania ptaka z zarodka. Wyobraźcie sobie jaka bomba odżywcza i energetyczna jest w niej zapakowana! Musi ona wystarczyć do tego, żeby z kilku komórek powstało zwierzę. Nieprawdopodobne co potrafi natura, prawda?

Ale czy na pewno?

Gęstość energetyczna

Czy ta nadzwyczajna gęstość energetyczna na pewno jest dla nas zaletą? Zastanówcie się czy zjedzenie 3 jaj jest dla Was problemem? Pewnie nie. Większość z Was prawdopodobnie zje tyle bez problemu. Ale pomyślcie ile spożyjecie kalorii. Całe mnóstwo! Czy na pewno Wasz organizm potrzebuje takiej bomby? A no właśnie…

Rada 1

Uważaj na ilość zjedzonych jaj – są one stosunkowo małe, ale dostarczają ogromną liczbę kalorii.

Cholesterol

Badania potwierdzają, że spożywanie jaj wpływa na podwyższenie cholesterolu u ludzi, którzy je spożywają. Jaja są bardzo bogate w cholesterol, bo pisklak go potrzebuje. Czy Twój organizm potrzebuje, żeby dostarczać cholesterol z pokarmu? Nie, ponieważ organizm człowieka produkuje go sam – wątroba pokrywa całe zapotrzebowanie na cholesterol. A nadmiar? Nadmiar pakujemy w ściany naczyń krwionośnych i przyspieszamy proces miażdżycowy.

Rada 2

Jaja są bogate w cholesterol, więc podwyższają jego poziom w Twoim organizmie – uważaj na to.

Cholina i lecytyna

Jaja są bogate w takie związki, jak cholina i lecytyna. Są one potrzebne w naszym organizmie, ale jaja dostarczają ich bardzo dużo. Nadmiar powoduje produkcję trimetyloaminy. Jest to toksyna, która zwiększa szansę na wystąpienie niektórych nowotworów, przyspiesza proces miażdżycowy, sprzyja nadciśnieniu i niewydolności serca, zaburzeniu funkcji nerek.

Rada 3

Dostarczanie organizmowi zbyt dużo składników nie przynosi żadnych dobrych skutków. Nie myśl o jajach, jako o pokarmie stworzonym dla zaspokojenia potrzeb żywnościowych człowieka. Jaja zostały „wymyślone” przez naturę po to, by powstawały z nich ptaki.

Naczynia połączone, czyli jak jedno jajko wpływa na wystąpienie wiele chorób

W różnych badaniach zauważono związek pomiędzy spożywaniem jaj a występowaniem chorób.

  • Spożywanie jaj (szczególnie żółtek) ma wpływ na powstawanie blaszek miażdżycowych.
  • Jajka w diecie powodują, że jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
  • Badania pokazały pogorszenie funkcji śródbłonka naczyniowego u osób, których dieta zawierała jaja. Jest to bezpośrednio związane z dostarczaniem zbyt dużej ilości cholesterolu do organizmu.
  • Istnieje udowodniony związek między spożywaniem jaj a większym prawdopodobieństwem wystąpienia niewydolności serca.
  • Poziom insuliny po spożyciu jaj zwiększa się w znacznym stopniu (60%). Zauważono, że spożywanie 3 i więcej jaj tygodniowo zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy. A pacjenci z rozpoznaną cukrzycą, w których diecie znajdują się jaja mają duże szanse na to, że wystąpi u nich choroba wieńcowa.

Człowiek nie radzi sobie dobrze z tą ogromną wartością odżywczą, która jest zamknięta w skorupce. Chociaż trzeba przyznać, że są mniej szkodliwe, niż produkty mleczne czy przetworzone produkty mięsne. Ale nie są optymalnym składnikiem diety, dlatego nie można ich nadużywać.

I stąd moja ostatnia rada, która nie dotyczy wyłącznie jaj…

Rada 4

Zachowaj umiar.

Szukasz prostych inspiracji do zmiany diety? Dołącz do Klubu Zdrowia

Przemyśl z czego składa się Twoja dieta. Jeśli chcesz jeszcze większą dawkę wiedzy o zdrowiu i diecie roślinnej, to zapraszam do Klubu Zdrowia. Dla moich Klubowiczów przygotowałem e-book z przepisami na roślinne i pyszne dania, które mogą być doskonałą inspiracją dla początkujących na diecie roślinnej.

Może wolisz kurs, który krok po kroku pomoże Ci przejść na zdrową stronę życia?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach diety roślinnej, to zapraszam na kurs.