Kij w bakteryjne mrowisko – dobroczynna rola probiotyków podważona – najnowsze dane

Spis treści

Wszyscy przyzwyczailiśmy się do ordynacji różnych preparatów probiotycznych przy okazji stosowania antybiotykoterapii. Część z nich stosowana jest wraz z antybiotykiem (np. szczepy Saccharomyces boulardii) inne zaraz po zakończeniu leczenia bakteriobójczego. Celem i wskazaniem do stosowania probiotyków jest szybsza regeneracja naszej jelitowej flory bakteryjnej – mikrobioty. Mikrobiota ta pomimo, iż pełni dobroczynną dla nas rolę niestety, jest również narażona na zabójcze działanie zastosowanego antybiotyku. Zaburzenia ilości i składu naszej mikrobioty związane z niszczącym działaniem antybiotyków skutkuje tzw. dysbiozą i ma swoje konkretne kliniczne konsekwencje. W łagodnej postaci przejawia się ona nieprzyjemnymi dla nas dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. W postaci zaawansowanej może przebiegać jako zagrażające życiu zapalenia jelit takie jak np. rzekomobłoniaste zapalenie jelita.

Wszytsko wydaje się oczywiste…. do czasu, gdy nie przeczytamy wyników badania opublikowanego w bieżącym roku. Dodatkowo pikanterii dodaje fakt umieszczenia tychże wyników na liście najbardziej intrygujących medycznych znalezisk kończącego sie 2018 r.

Jeśli wolisz oglądać oto wersja video tego materiału

Badanie Suez J. i wsp.

Autorzy zbadali u myszy i u ludzi tempo i jakość odbudowy mikroflory jelitowej po antybiotykoterapii. Śledzono zmiany gdy:

  • do regeneracji dochodziło spontanicznie
  • podawano złożone, wieloszczepowe preparaty probiotyczne
  • stosowano autologiczny przeszczep mikroflory pochodzący z kału osobnika (autologous fecal microbiome transplantation – aFMT)

U ludzi podanie probiotyków skutkowało skuteczną kolonizacją jelita zawartymi w niej szczepami bakterii.

Kluczowy wniosek jednak dotyczył tempa i jakości powrotu mikroflory do równowagi.

Naszybciej osiągano cel po podano autologicznego przeszczepu mikrofolry z kału pacjenta. Wolniej ale w pełnej różnorodności mikroflora wracała do normy spontanicznie. Istotnie najwolniej osiągano, co zaskakujące równowagę w przypadku zastsowania wieloszczepowych preparatów probiotycznych. Dodatkowo regenerująca się w tym „probiotycznym modelu” mikroflora była najmniej zróżnicowana w szczepy bakteryjne w porówaniu do dwóch wcześniejszych scenariuszy.

Powrót do równowagi mikroflory jelitowej po probiotykach, przeszczepie z kału oraz spontaniczny po antybiotykoterapii. Suez J i wsp.
Powrót do równowagi mikroflory jelitowej po probiotykach, przeszczepie z kału oraz spontaniczny po antybiotykoterapii

W warunkach in-vitro zaobserwowano, że spowolnienie powrotu mikroflory do równowagi najprawdopodobniej mogło być spowodowane przez wydzialane przez szczepy bakterii Lactobacillus substancje. Substancje te wydawały się hamować namnażanie innych pożądanych szczepów bakterii.

Obserwacje te powodują, że stosowanie dostępnych preparatów probiotycznych nie jest idealną formą wspomagania regeneracji mikroflory jelitowej. Według autorów lepszą formą wspomagania i bardziej przyszłościową będzie rozwój technik autologicznych przeszczepów bakterii lub opracowywanie indywidualnych mieszanek probiotycznych.

Referencja:

Suez J. i wsp. Post-Antibiotic Gut Mucosal Microbiome Reconstitution Is Impaired by Probiotics and Improved by Autologous FMT

Published: September 6, 2018DOI:https://doi.org/10.1016/j.cell.2018.08.047

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?
Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem

Spermidyna czy obowiązkowa w zestawie długowieczności?

Aby żyć długo i cieszyć się zdrowiem, trzeba włożyć trochę wysiłku. Pomóc w tym może m.in. spermidyna. Co to takiego? Wyjaśniam w podcaście. Chciałem dzisiaj przybliżyć Wam bardzo ciekawą substancję,