Jakiś czas temu opublikowano bardzo ciekawe badanie, które przeprowadzono w Narodowym Instytucie Zdrowia w Stanach Zjednoczonych.

Badaną grupę 20 chętnych podzielono na pół i u jednej połowy stosowano typową wysokowęglowodanowa dietę roślinną, a w drugiej grupie równolegle stosowano dietę ketogeniczną. Po dwóch tygodniach grupy zamieniły się dietą, u tych u których stosowana była dieta roślinna zastosowano dietę ketogeniczną. I analogicznie, w drugiej grupie tam, gdzie była ketogeniczna zastosowano dietę roślinną.

 

To co nie różniło obu diet, to jest przede wszystkim zawartość białka, które w obu dietach wynosiło około 14% wszystkich spożywanych kalorii.

Jak zatem wyglądały proporcje węglowodanów i tłuszczów?

Otóż na diecie roślinnej było jedynie 10,3% kalorii z tłuszczów, a wszyscy na tej diecie dostawali 75,2% kalorii z węglowodanów większości złożonych węglowodanów, ponieważ była to minimalnie tylko przetworzona dieta roślinna. Natomiast na diecie ketogenicznej było odwrotnie z 75,8% kalorii było pozyskiwanych z tłuszczów, a tylko 10% było pozyskiwanych z węglowodanów!

Jeżeli przeliczy my to na spożywaną dziennie czystą glukozę, to okaże się, że na diecie roślinnej spożywano średnio 85 g glukozy, podczas gdy na diecie ketogenicznej jedynie 6 g czyli wynik 85 do 6!

Bardzo ważnym zagadnieniem dotyczącym tego badania jest to, że nie ograniczano ilości pokarmów! Czyli każdy badany, każdego dnia badania miał jeść tyle, ile miał ochotę jeść, aby zaspokoić swój naturalny apetyt! Czyli spośród przygotowywanych dla wybranej diety dań każdy mógł wybierać sobie co chciał i w ilości jaką chciał!

Jeżeli chodzi o tolerancję, to wszyscy badani niezależnie od diety raportowali dobre zaspokojenie swojego głodu oraz zadowolenie z podawanych im posiłków. Mamy doniesienie o wycofaniu się tylko jednego pacjenta z powodu spadków poziomu glukozy, czyli tak zwanej hipoglikemii.

Przejdźmy do wyników badania!

Okazało się, że będący na opartej na pokarmach roślinnych diecie, spożywali istotnie mniej kalorii w ciągu dnia. O ile mniej? Otóż o średnio prawie 700 kalorii dziennie w ciągu pierwszego tygodnia i o prawie 550 kalorii dziennie mniej w ciągu drugiego tygodnia diety!

Jakie są wnioski z takiego wyniku?
Wnioski są takie, że dieta roślinna jako mniej gęsta energetycznie szybciej pobudza ośrodek sytości co powoduje, że spożywamy dziennie istotnie, bo o kilkaset kalorii mniej!

Okazało się, że w obu grupach doszło w tym krótkim czasie do zmniejszenia masy ciała, czyli pacjenci troszeczkę się odchudzili – średnio od 1 do 2 kg. Natomiast jedynie w grupie diety roślinnej obserwowano istotne obniżenie objętości tkanki tłuszczowej. Czyli jedynie dieta roślinna zmniejszała ilość tłuszczyku u naszych badanych.

Na diecie roślinnej w tym niestety krótkim okresie trwania badania notowano średnie wyższe poziomy glukozy i poziomy insuliny.

Zastanówmy się dlaczego tak się stało?

Zaznaczyć należy, że ochotnicy wybrani do tego badania byli młodzi, mieli średnio 30 lat, ale ich średni wskaźnik masy ciała wynosił prawie 28 kg na metr kwadratowy, czyli mieli oni nadwagę. Zatem można podejrzewać, że część z nich wejściowo miała pewną insulinooporność…

Kolejnym problemem tego badania był jego czas, ponieważ całe badanie trwało 4 tygodnie, czyli 2 tygodnie na diecie roślinnej i dwa tygodnie na prawdziwie ketogenicznej diecie.
Podsumowując, do badania zostali wybrani co prawda młodzi ludzie, ale nie byli to ludzie z prawidłową masą ciała, mieli oni pewne problemy metaboliczne.

Przestawienie ich na bardzo dobrą dietę roślinną, ale tylko na 2 tygodnie skutkowało poprawą metaboliczną, natomiast jeżeli porównamy grupę, w której nagle podajemy 85 g glukozy do grupy, w której podajemy 6 g glukozy i kończymy obserwacje po dwóch tygodniach, to oczywiście musimy się liczyć z tym, że wyższe średnie poziomy insuliny będą obserwowane w diecie roślinnej, ponieważ podawano tam w przeliczeniu 14 razy więcej glukozy!

Moim zdaniem jest to bardzo przemyślane badanie, natomiast aby zobaczyć już całkowicie prawdziwy obraz wpływu tych dwóch protokołów dietetycznych należałoby kontynuować badanie przynajmniej przez 3 miesiące na diecie roślinnej oraz przez trzy miesiące na tej prawdziwie ketogenicznej diecie.

Tak przeprowadzone badanie miałoby olbrzymią dla nas wartość! Mam nadzieję, że niedługo wyniki takiego badania również będziemy mogli omawiać!

Podsumowując, badanie krótkie, ale bardzo wartościowe na obu dietach pomimo jedzenia do woli udało się trochę zmniejszyć masę ciała! Natomiast jedynie na diecie roślinnej to zmniejszenie masy ciała było zmniejszeniem objętości tkanki tłuszczowej, o które najczęściej przecież nam chodzi!
Drugą ważną rzeczą, która pewnie wyszłaby w długoterminowej obserwacji jest to, że dieta roślinna szybciej pobudza nasz apetyt, czyli dziennie spożywamy o kilkaset kalorii mniej, co w długoterminowej obserwacji musi skutkować jeszcze innymi bardzo ciekawymi wnioskami.

Mam nadzieję, że zainteresowałem Was wynikami tego ciekawego badania. Dzięki i zapraszam na kolejne podcasty.

 

Tak jak lubiszW swojej aplikacjiNa dowolnym urządzeniuKiedy chcesz Słuchaj

ZawałOFFcy Podcast