Blok serca po „niewinnym suplemencie”

Spis treści

47 letni pacjent od roku leczący się z powodu nadciśnienia tętniczego jedną tabletką dziennie leku dwuskładnikowego zgłosił się z powodu obecnego od kilku dni przyspieszenia akcji serca, bólu nóg i gorszego samopoczucia po wysiłku.
Pacjent w celu redukcji masy ciała od miesiąca przyjmuje pewien suplement. W ciągu ostatniego miesiąca jego waga zmniejszyła się o 8 kg.

Zapisanym w gabinecie EKG stwierdzono zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego pod postacią wstawek periodyki Wenckebacha i założono pacjentowi monitorowanie EKG metodą Holtera.

Holter z suplementem…

Pauza do 3 sekund


W pierwszym zapisie holterowskim obecne bardzo liczne zaburzenia przewodzenia zatokowo-przedsionkowego, bloki przedsionkowo-komorowe z licznymi zwolnieniami akcji serca oraz pauzami do trzech sekund (zaznaczone kolorem czerwonym). Oprócz tego obecne były wstawki napadowej tachykardii zatokowej.

Blok przedsionkowo-komorowy 2:1
Holter w trakcie przyjmowania Antyoksydacyn Forte


Żaden z przyjmowanych przez pacjenta z powodu nadciśnienia leków nie wpływał na parametry przewodzenia (połączenie sartanu i tiazydu). Po zapisaniu Holtera pacjent zdecydował się odstawić suplement, który dotychczas przyjmował o nazwie Antyoksydacyn Forte (zdjęcie poniżej).

Odstawienie suplementu

Po kilkunastu godzinach od zakończenia przyjmowania suplementu samopoczucie pacjenta uległo znacznej poprawie. W kontrolnym monitorowaniu holterowskim stwierdzono prawidłowy zapis EKG, wycofanie wszystkich zaburzeń przewodzenia zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego.

Holter po odstawieniu suplementu

Podsumowanie


Zawsze pytamy pacjentów o wszystkie możliwe leki, które mogłyby ewentualnie przyczyniać się do wystąpienia zaburzeń rytmu serca i zaburzeń przewodzenia. Czasami jednak zapominamy o tym, że nasi pacjenci coraz częściej przyjmują dużą ilość różnego rodzaju suplementów.

Suplementy nie są tak przebadane jak leki i nie jesteśmy w stanie stwierdzić na podstawie ich nazwy czy to one mogą być powodem obserwowanych zaburzeń.

Wydaje się zatem, że zasadą postępowania takim przypadku powinno być przerwanie suplementacji wszystkimi preparatami i ponowne wykonanie badań kontrolnych.

W zamieszczonym przypadku, po raz kolejny sprawdza się stara dobra zasada:

najbardziej skutecznym sposobem redukcji masy ciała i odzyskania równowagi metabolicznej jest zmiana swoich nieprawidłowych nawyków żywieniowych poprzez zastosowanie naturalnej nieprzetworzonej diety

– w mojej opinii optymalniej diety roślinnej.

Przyjmowanie różnego rodzaju sztucznych suplementów może, tak jak w tym przypadku powodować niespodziewane i potencjalnie groźne ryzyka dla zdrowia i życia – nie wolno nam o tym zapominać !

ps. poza wszystkim przecież w nazwie suplementu Antyoksydacin Forte było napisane FORTE (sic!!!)

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?
Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem

Spermidyna czy obowiązkowa w zestawie długowieczności?

Aby żyć długo i cieszyć się zdrowiem, trzeba włożyć trochę wysiłku. Pomóc w tym może m.in. spermidyna. Co to takiego? Wyjaśniam w podcaście. Chciałem dzisiaj przybliżyć Wam bardzo ciekawą substancję,