Prof William Li jest obecnie jednym z wiodących badaczy zjawiska angiogenezy. Za chwilę zaproszę do obejrzenia jego wykładu. Aby wprowadzić kilka słów o angiogenezie. Angiogeneza to proces tworzenia nowych naczyń w organizmie. Angiogeneza trwa przez całe nasze życie. Jednak jej intensywność jest i powinna być pod kontrolą organizmu. Zarówno zbyt mała angiogeneza jak i zbyt intensywna może spowodować rozwój chorób.

Zbyt mała angiogeneza może spowodować niedokrwienie tkanek (choroba niedokrwienna, udar, niewydolność serca)

Nadmierna angiogeneza (tworzenie naczyń) może być obecna w takich chorobach jak retinopatia cukrzycowa, nowotwory, zapalenia stawów.

Zaburzenie angiogenezy - wewnątrzczaszkowa malformacja tętniczo-żylna

Zaburzenie angiogenezy – wewnątrzczaszkowa malformacja tętniczo-żylna

Dziś wiemy, że:

gdy nowotwór nie zdoła wytworzyć wokół siebie sieci naczyń nie będzie w stanie osiągnąć większych rozmiarów niż łepek od szpilki.

Wysiłki wielu badaczy koncentrują się zatem na wynalezieniu leków, które w celowany sposób hamowałyby rozwój naczyń raka. Wynaleziono i zatwierdzono już ponad 18 leków działających na ten mechanizm.

Jednak co bardziej frapujące, nasza codzienna dieta jest w stanie regulować angiogenezę nowotworu w taki sam sposób jak leki. Nie muszę chyba wspominać o kosztach nowoczesnych leków przeciwnowotworowych – dieta wydaje się tutaj bardzo konkurencyjna…

Jedzenie może być formą chemioterapii przyjmowanej doustnie 3 razy dziennie !

Pokarmy mogą hamować nadmierne tworzenie naczyń krwionośnych, przez co zapobiegają i hamują rozwój niektórych chorób. Natomiast, jak dotąd nie udokumentowano, aby naturalne pokarmy hamowały angiogenezę tak bardzo, że zaburzałoby to np. naturalne mechanizmy gojenia ran i naprawę uszkodzeń tkanek.

Nie musimy się więc obawiać, że tą formę leczenia przedawkujemy !

Prof W Li prowadzi obecnie również wiele badań dotyczących możliwości wykorzystania diety do wspomagania leczenia raka. Wszystko wskazuje na to, że nieprzetworzona dieta roślinna (WFPBD) jest zdrowsza pod tym względem niż pierwotnie myśleliśmy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwych mechanizmach wpływu diety na długość życia czytaj tutaj

Zapraszam do obejrzenia wykładu Prof Williama Li na konferencji TED. Obejrzało go już prawie 5 mln ludzi. Dostępne są polskie napisy (wystarczy kliknąć w dymek w okienku wykładu i ustawić język polski).  

 

Dziękujemy za zainteresowanie !

Zwróć się ku zdrowiu – Turn Fit !