Echo serca – wszystko co musisz wiedzieć

Lekarz dał Ci skierowanie na echo serca i zastanawiasz się co to w ogóle za badanie? Bez obaw, to nic strasznego. Ultrasonokardiografia pomimo skomplikowanej nazwy jest badaniem bezpiecznym, prostym i bardzo popularnym. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące UKG, to odpowiedź na nie prawdopodobnie znajdziesz poniżej.

Jeżeli podobają Ci się treści tworzone przeze mnie możesz mnie wesprzeć i postawić mi kawę !

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Echo serca – co to jest

Echo serca to inaczej echokardiografia, USG serca, ultrasonokardiografia, czyli w skrócie UKG. Jest to badanie obrazowe, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe. Urządzenie wysyła fale w stronę serca, które odbijają się od struktur, dzięki temu na ekranie monitora widać obraz, czyli echo. Wynik można wydrukować albo nagrać film.

Serce pacjenta widoczna na monitorze ultrasonografu

Co można zobaczyć podczas USG serca?

Obraz pokazuje pracę serca – pozwala ocenić funkcjonowanie zastawek i jam serca oraz przepływu krwi i dużych naczyń krwionośnych. Lekarz dokładnie widzi budowę mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych. Dzięki temu może zauważyć anatomiczne wady albo powstałe zmiany. Ponadto lekarz może przyjrzeć się jak serce kurczy się i rozkurcza, czy przepływ krwi przez zastawki jest prawidłowy oraz ocenić budowę serca.

Czy echo serca jest bezpieczne?

Zdecydowanie tak. USG serca jest badaniem bezinwazyjnym oraz zupełnie bezpiecznym, można je powtarzać wielokrotnie i nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu pacjenta.

Kto decyduje o badaniu USG serca?

Wykonanie echo serca może zlecić kardiolog albo lekarz rodzinny, jeśli podczas wizyty zauważy objawy chorób kardiologicznych.

Ultrasonograf

Kto przeprowadza badanie echokardiograficzne?

Pacjenta bada albo lekarz wyszkolony w wykonywaniu USG serca – w praktyce najczęściej jest to kardiolog.

Jakie są wskazania do USG serca?

Wskazań do przeprowadzenia badania jest wiele, m.in.

  • choroba niedokrwienna/wieńcowa
  • nadciśnienie tętnicze
  • omdlenia bez wyjaśnionej przyczyny
  • problemy z rytmem serca
  • przebyty udar mózgu
  • przebyty zawał serca
  • wada zastawki
  • zapalenie mięśnia sercowego

Inne rodzaje echokardiografii

Rutynowo echo serca wykonuje się przez klatkę piersiową za pomocą aparatu USG. Są jednak jeszcze inne rodzaje badania, wykonywane dużo rzadziej:

  • echokardiografia obciążeniowa (stres echo), czyli echo serca wysiłkowe – pacjent wykonuje ćwiczenia fizyczne lub zażywa leki, które powodują przyspieszenie bicia serca i tym samym zwiększają zapotrzebowanie na tlen.
  • echokardiografia kontrastowa – aby obraz był bardziej wyraźny, pacjentowi podaje się kontrast (dożylnie). Tego rodzaju diagnostyka ułatwia rozpoznanie wad serca.
  • echokardiografia przezprzełykowa – sonda umieszczona jest w przełyku pacjenta i stamtąd emituje ultradźwięki. Dzięki temu, że przełyk bezpośrednio sąsiaduje z sercem obraz w tym badaniu jest dużo bardziej szczegółowy.

Jak się przygotować do USG serca?

Nie musisz się przygotowywać. Echo serca wykonywane przez klatkę piersiową nie wymaga żadnych przygotowań. W przypadku echokardiografii przełykowej musisz być na czczo (ostatni posiłek musi być zjedzony minimum 4 godziny wcześniej). W przypadku echokardiografii wysiłkowej być może będzie trzeba zażyć leki przed pojawieniem się w gabinecie. Ponadto też dobrze jest nie jeść bezpośrednio przed badaniem, jeśli będzie trzeba wykonać forsowne ćwiczenia.

Ile trwa USG serca?

Zazwyczaj badanie trwa od 15 do 30 minut.

Jak wygląda badanie?

Trzeba rozebrać się od pasa w górę i położyć na plecach albo na lewym boku. Lekarz zbada cię za pomocą głowicy posmarowanej żelem. Będzie ją przykładał w odpowiednich miejscach i przesuwał w różnych kierunkach, oglądając obraz na monitorze. Badanie jest bezbolesne.

O czym powiedzieć lekarzowi przed badaniem?

Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy z sercem, to koniecznie musisz powiedzieć o tym lekarzowi przed badaniem. Może mieć to wpływ na interpretację wyników. Pamiętaj, że lekarz zapyta Cię czy przyjmujesz na stałe jakieś leki i czy chorujesz na przewlekłe choroby, szczególnie sercowo-naczyniowe i związane z układem oddechowym. Bardzo ważna jest informacja o zakażeniach wirusem (np. HIV i WZW).

 

Czy dostanę jakieś zalecenia po badaniu UKG?

Nie. Chyba, że wykonano badanie przez przełyk – wtedy przez dobę zabronione jest spożywanie alkoholu.

Czy mogą wystąpić jakieś skutki uboczne badania USG serca?

Samo badanie USG nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Czasem się zdarza, że pacjent ma reakcję alergiczną na żel ultrasonograficzny. Badanie jest bezpieczne, ponieważ nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego, jak w przypadku np. RTG. Dlatego można je wielokrotnie powtarzać. Elektrokardiografia przezprzełykowa może spowodować ból gardła po badaniu, wprowadzenie sondy jest nieprzyjemne. Czasem, gdy pacjenci się bardzo stresują podawane są leki uspokajające, po których nie należy prowadzić samochodu. Z kolei elektrokardiografia wysiłkowa może spowodować, że pacjent będzie odczuwał mdłości albo zawroty głowy, niekiedy pojawia się zaburzenie rytmu serca, a nawet zawał serca. Ale podczas badania specjaliści dokładnie monitorują sytuację i w razie potrzeby podejmą niezbędne czynności. Elektrokardiografia kontrastowa może wywołać reakcję alergiczną na podany kontrast, może ona być bardzo łagodna, ale niekiedy zdarza się ostra reakcja organizmu na podany środek cieniujący.

Ile kosztuje echo serca?

Badanie można wykonać w ramach skierowania na NFZ, czyli bezpłatnie. Lub prywatnie, koszt to najczęściej od 100 do 250 zł.

Rekomendacja lekarza

Nie ma powodu do obaw. Zachęcam Cię do robienia echo serca, jeśli Twój lekarz widzi taką potrzebę i dał Ci skierowanie. Badanie jest proste, szybkie i bardzo bezpieczne. Daje natomiast mnóstwo informacji na temat serca.

Echo serca Łódź – umów wizytę do mnie. Spotkajmy się i porozmawiajmy o Twoim zdrowiu