Wskaźnik masy ciała – znaczenie, trendy a może lekarstwo ?

Spis treści

[sg_popup id=”1″ event=”onload”][/sg_popup]Na podstawie połączonej analizy statystycznej (opublikowane w Lancet) obejmującej ponad 19 milionów ludzi z 200 krajów okazało się że :
  • średnio wartość BMI pomiędzy 1995 a 2014 rokiem wzrosła z 21,7 do 24,2 kg/m2 dla mężczyzn i z 22,1 do 24,4 kg/m2 dla kobiet
  • częstość występowania otyłości wzrosła z 3,2% do 10,8% dla mężczyzn oraz z 6,4% do 14,9% dla kobiet
Musimy pamiętać, że większość negatywnych konsekwencji otyłości nie wynika z niej bezpośrednio lecz z konsekwencji metabolicznych jakie ona powoduje  (insulinooporność, podwyższone ciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia).
Co ciekawe w bogatych krajach wyższe BMI notuje się u średnio gorzej sytuowanych finansowo mieszkańców – czyżby nie ilość a jakość spożywanych produktów ?
Perspektywicznie oczekiwane jest niestety dalsze pogłębianie się epidemii otyłości na świecie.
Z drugiej strony w badaniu w subanalizie badania  (REVERSE-AF) wsród pacjentów z rozpoznanym migotaniem przedsionków wykazano, że:
tylko u 3% pacjentów, którzy zmniejszyli masę ciała o >10% (wyjściowy wskaźnik BMI >27 m/kg2) obserwowano postęp arytmii z postaci napadowej do przetrwałej. 
Dla porównania, gdy nie obserwowano wcale utraty masy ciała lub była ona mniejsza niż 3% progresję arytmii obserwowano prawie u połowy pacjentów (48%) !!!
W tym samym czasie powrót z postaci przetrwałej do napadowej, a więc znaczne zmniejszenie zaawansowania zaburzeń rytmu serca w grupie >10% zmniejszenia masy ciała notowano u 36% pacjentów i jedynie u 1% pacjentów, którzy praktycznie nie zmniejszyli masy ciała!!!
Oczywiście wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu byli jednakowo skutecznie leczeni farmakologicznie i otrzymywali taką samą opiekę lekarsko-pielęgniarską. Gdybyśmy mieli teraz do dyspozycji lek, który powodowałby podobną skuteczność w leczeniu arytmii – z pewnością byłby to rzeczywisty przełom w terapii. Tymczasem jedyne co trzeba zrobić to zmodyfikować dietę i być aktywnym – bez tabletek, pigułek, ablacji, kardiowersji, z dużo mniejszym ryzykiem narażenia na wszelkie działania uboczne…
Źródło 

1 NCD Risk Factor Collaboration thelancet.com/…/PIIS0140-6736(16)30054-X.pdf

2.  Heart Rhythm Society (HRS) 2016 Scientific Sessions   http://www.medscape.com/viewarticle/863096

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?
Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem

Spermidyna czy obowiązkowa w zestawie długowieczności?

Aby żyć długo i cieszyć się zdrowiem, trzeba włożyć trochę wysiłku. Pomóc w tym może m.in. spermidyna. Co to takiego? Wyjaśniam w podcaście. Chciałem dzisiaj przybliżyć Wam bardzo ciekawą substancję,