Zaufasz medycynie ? Czy zaufasz profilaktyce ?

Spis treści

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z dynamiki zachodzących wokół nas zjawisk  i procesów. Zjawiska te mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze zdrowie.

Dzisiejsze pytanie brzmi:

Czy współczesna medycyna rozwija się na tyle szybko, że jest w stanie prześcignąć nękające nas śmiertelne choroby np. nowotwory ?

Czy może pomimo rozwoju medycyny chorujemy i umieramy i tak częściej?

Na jednym przykładzie postaram się udzielić odpowiedzi.

Pewien naukowiec – John C. Bailar w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku postanowił sprawdzić czy szybciej rozwija się onkologia czy może tempo zapadalności na nowotwory wyprzedza postęp medycyny.

W swej słynnej i szeroko dyskutowanej w świecie nauki metaanalizie (analiza statystyczna z danych zebranych z wielu wcześniej wykonanych badań) opublikowanej w jednym z najlepszych czasopism medycznych New England Journal of Medicine w 1986 r Bailar wykazał że:

 

Pomimo całego postępu wiedzy, techniki, organizacji służby zdrowia, zaangażowania instytucji publicznych oraz niepublicznych do walki z rakiem, pomimo ewidentnego postępu w leczeniu wybranych nowotworów jaki się dokonał między 1950 a 1982r śmiertelność z powodu chorób nowotworowych w tym okresie wzrosła o 8,7%. Stało się tak pomimo przeznaczenia największych w dotychczasowej historii ludzkości środków na walkę z rakiem. Stało się tak pomimo wysunięcia walki z rakiem ponad inne schorzenia jako cel strategiczny polityki zdrowotnej USA w tych latach.

 

Jakie zatem mogą być wnioski dla zwykłych ludzi ?

Wniosek prawdopodobnie jest jeden:

Jeszcze szybciej niż postęp w medycynie narasta ilość zagrożeń i czynników ryzyka związanych z codziennym życiem człowieka. Najważniejszymi z nich są :

  • palenie tytoniu
  • epidemia otyłości
  • mała aktywność fizyczna
  • nieprawidłowa ilościowo i jakościowo dieta
  • spożywanie coraz większej ilości pokarmów przetworzonych, sztucznie barwionych, konserwowanych, słodzonych

 

Jeżeli do tego momentu ktoś miał wątpliwości co jest najważniejsze to ten przykład powinien wątpliwości te rozwiewać.

Zdrowy styl życia da nam wielokrotnie więcej korzyści niż cała zorganizowana medycyna.

Zachęcam do pogłębiania swej wiedzy codziennie.

Turn-Fit – Zwróć się ku zdrowiu !

 

Źródło: John C. Bailar III et al.  Progress against cancer ?  NEJM 1986; May 8

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?

Próba wysiłkowa – co mówi o Twoim sercu i dlaczego warto ją wykonać?

Co to jest próba wysiłkowa? W najnowszym odcinku naszego podcastu poruszamy temat, który dotyczy zdrowia każdego z nas – próby wysiłkowej. To badanie często kojarzy się wyłącznie z osobami, które

Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem