Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z dynamiki zachodzących wokół nas zjawisk  i procesów. Zjawiska te mają bezpośredni lub pośredni wpływ na nasze zdrowie.

Dzisiejsze pytanie brzmi:

Czy współczesna medycyna rozwija się na tyle szybko, że jest w stanie prześcignąć nękające nas śmiertelne choroby np. nowotwory ?

Czy może pomimo rozwoju medycyny chorujemy i umieramy i tak częściej?

Na jednym przykładzie postaram się udzielić odpowiedzi.

Pewien naukowiec – John C. Bailar w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku postanowił sprawdzić czy szybciej rozwija się onkologia czy może tempo zapadalności na nowotwory wyprzedza postęp medycyny.

W swej słynnej i szeroko dyskutowanej w świecie nauki metaanalizie (analiza statystyczna z danych zebranych z wielu wcześniej wykonanych badań) opublikowanej w jednym z najlepszych czasopism medycznych New England Journal of Medicine w 1986 r Bailar wykazał że:

 

Pomimo całego postępu wiedzy, techniki, organizacji służby zdrowia, zaangażowania instytucji publicznych oraz niepublicznych do walki z rakiem, pomimo ewidentnego postępu w leczeniu wybranych nowotworów jaki się dokonał między 1950 a 1982r śmiertelność z powodu chorób nowotworowych w tym okresie wzrosła o 8,7%. Stało się tak pomimo przeznaczenia największych w dotychczasowej historii ludzkości środków na walkę z rakiem. Stało się tak pomimo wysunięcia walki z rakiem ponad inne schorzenia jako cel strategiczny polityki zdrowotnej USA w tych latach.

 

Jakie zatem mogą być wnioski dla zwykłych ludzi ?

Wniosek prawdopodobnie jest jeden:

Jeszcze szybciej niż postęp w medycynie narasta ilość zagrożeń i czynników ryzyka związanych z codziennym życiem człowieka. Najważniejszymi z nich są :

  • palenie tytoniu
  • epidemia otyłości
  • mała aktywność fizyczna
  • nieprawidłowa ilościowo i jakościowo dieta
  • spożywanie coraz większej ilości pokarmów przetworzonych, sztucznie barwionych, konserwowanych, słodzonych

 

Jeżeli do tego momentu ktoś miał wątpliwości co jest najważniejsze to ten przykład powinien wątpliwości te rozwiewać.

Zdrowy styl życia da nam wielokrotnie więcej korzyści niż cała zorganizowana medycyna.

Zachęcam do pogłębiania swej wiedzy codziennie.

Turn-Fit – Zwróć się ku zdrowiu !

 

Źródło: John C. Bailar III et al.  Progress against cancer ?  NEJM 1986; May 8