Rak piersi – 9 warzyw hamujących nowotwór

Spis treści

9 warzyw hamujących raka piersi – profilaktyka raka piersi

Rak piersi jest niesamowicie popularną chorobą. Niestety! Jest to druga przyczyna zgonów nowotworowych u polskich kobiet. Obiecałem Ci dzisiaj listę 9 warzyw hamujących raka piersi. Może być dla Ciebie przydatna, jeśli masz już zdiagnozowany nowotwór, ale także jeśli chcesz się przed nim ustrzec. Profilaktyka jest bowiem równie kluczowa, jak samo leczenie.

Zagłodzić raka piersi

Spokojnie, Ty musisz jeść. Nie będę zalecał Ci głodówki. Wręcz przeciwnie! Ale zanim przejdziemy do meritum, to chciałem powiedzieć Ci, jak działają najnowsze leki antynowotworowe.

Guz nie przekroczy średnicy 5 mm, jeśli nie wykształci swoich naczyń, które będą go odżywiać i stymulować do wzrostu. Proces tworzenia nowych naczyń nazywa się angiogenezą. Bardzo nowoczesne (i bardzo drogie) leki na raka powodują właśnie blokowanie angiogenezy.

Tymczasem to, co masz na talerzu może efektywnie blokować proces tworzenia naczyń, zasilających raka. Jedzenie może być Twoją chemioterapią, którą przyjmujesz 3 razy dziennie. I która nie ma skutków ubocznych.

Nie zrozum mnie źle. Nie namawiam Cię do jakiejś alternatywnej medycyny. Użyj wiedzy związanej z siłą diety, żeby wspomóc leczenie. Albo jako element profilaktyki. Prawdę mówiąc… nic nie tracisz, a możesz dużo zyskać.

Broń masz na talerzu – rak piersi

Dieta roślinna jest dietą chroniącą przed nowotworami. A w przypadku ich wystąpienia dieta bogata w owoce i warzywa wspiera ‘głodzenie’ komórek nowotworowych. Potwierdziło to wiele przeprowadzonych badań.

Naukowcy sprawdzali jak działają poszczególne produkty na hamowanie rozwoju komórek nowotworowych. I na przykład szpinak wypadł doskonale (polecam szpinak!), ale już popularne na naszych stołach odmiany sałat, wcale nie działają dobrze. Czerwona cykoria działa dosyć silnie, świetne wyniki miały buraki (nie tylko w kontekście leczenia raka piersi). Ale już bardzo popularne na naszych stołach pomidory, ogórki, ziemniaki, marchew, wypadały dosyć kiepsko. Nie można mówić w ich przypadku, że mają jakiś istotny wpływ na zapobieganie rozwojowi raka.

9 warzyw hamujących raka piersi

Prawdziwymi pogromcami komórek nowotworowych są (notuj je koniecznie na swojej liście zakupów!):

  1. Czosnek
  2. Por
  3. Zielona cebulka
  4. Kiełki brukselki
  5. Kalafior
  6. Kapusta
  7. Brokuł
  8. Rzodkiewka
  9. Jarmuż

W warunkach hodowli laboratoryjnej wszystkie wymienione warzywa hamują ponad 90% komórek raka piersi. Przyznaj, że to niesamowity wynik.

Rak piersi a dieta warzywna. Czy warzywa wpływają na rozwój nowotworu

Rak piersi – Czy można dodać coś jeszcze?

Pewnie! Oprócz wymienionych wyżej prawdziwych wymiataczy, bardzo polecam owoce jagodowe, czyli jagody, maliny, borówki, truskawki, porzeczki, żurawina, poziomki. Jest to źródło witaminy C, antyoksydantów, karotenoidów, cynku, manganu, potasu i innych substancji, wspierających walkę z komórkami nowotworowymi. Owoce jagodowe wspierają naprawę mikrouszkodzeń DNA oraz pobudzają aktywność limfocytów NK, czyli naturalnych zabójców komórek nowotworowych (to te limfocyty wykrywają komórki raka i je niszczą).

Ponadto dobrze działa czarny pieprz oraz kardamon. Po wielu latach badań ostatecznie naukowcy stwierdzili, że produkty sojowe mają działanie obronne. Redukują ryzyko wystąpienia raka piersi o ok. 30%. Jeśli ktoś mówi Ci, że soja jest niezdrowa, to prawdopodobnie opiera się na przestarzałych badaniach albo (co gorsze) obiegowej opinii, która jest po prostu mitem.

I nie zapominaj o aktywności fizycznej. Nie rozumiem, dlaczego wciąż jej wpływ na zdrowie jest tak niedoceniany.

Z genami nie wygrasz

Bzdura! To jakieś obiegowe stwierdzenie, które zwykle nijak się ma do rzeczywistości. Geny tylko minimalnie determinują zapadalność na nowotwory. w tym takich nowotworów jak rak piersi. Dieta najsilniej reguluje to, jakie geny są włączone (ulegają ekspresji) i jakie białka są kodowane. Możemy sprzyjać chorobie, ale możemy też włączyć geny, które ułatwią nam walkę z nią.

Rak piersi a dieta. Czy warzywa wpływają na rozwój nowotworu

Rekomendacja lekarza kardiologa

Na każdej liście zakupów masz obowiązkowo takie pozycje jak: czosnek, por, zielona cebulka, kiełki brukselki, kalafior, kapusta, brokuł, rzodkiewka, jarmuż.

Odżywiasz się zdrowo, jesz dużo malin i jagód. Jesteś aktywna fizycznie. I badasz się regularnie.

Żadnych wymówek!

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?

Próba wysiłkowa – co mówi o Twoim sercu i dlaczego warto ją wykonać?

Co to jest próba wysiłkowa? W najnowszym odcinku naszego podcastu poruszamy temat, który dotyczy zdrowia każdego z nas – próby wysiłkowej. To badanie często kojarzy się wyłącznie z osobami, które

Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem