Ku przestrodze, zatorowość płucna – cichy zabójca

Spis treści

Niestety inspiracją do napisania tego posta jest niedawna śmierć młodego człowieka. Śmierć nagła. Natomiast z lekarskiego punktu widzenia scenariusz niestety w różnych wariantach dość często się powtarza. Wielu przypadkom można łatwo zapobiec….trzeba tylko o tym pomyśleć.

Historia z ostatnich dni:

39 letni mężczyzna (dotychczas w wywiad umiarkowanego nadciśnienia tętniczego, palący niewielkie ilości papierosów) wykupił z małżonką wczasy na jednej z pięknych Wysp Karaibskich. Po długim locie można wreszcie odpocząć na gorących piaskach popijając serwowane w ramach all-inclusive drinki oraz w spokoju i oddali od problemów codzienności puścić dymka.

Niestety w 2 dobie pobytu pacjent nagle zgłasza duszność, ból w klatce piersiowej i niestety umiera na oczach żony.

Prawdopodobną przyczyną śmierci jest zatorowość płucna. Na zdjęciu powyżej masywna skrzeplina zamykająca lewą tętnicę płucną widoczna w badaniu angio-TK.

Kim jest wróg ?

Chciałbym w formie graficznej przedstawić Państwu główne czynniki ryzyka zwiększające ryzyko powstawania skrzeplin i częstej ich migracji do naczyń płucnych z zatorowaniem. Przed wiekami główne mechnizmy zostały opisane jako TRIADA VIRCHOVA (od nazwiska badacza).

Profilaktyka

Jak zaznaczyłem powyżej kolorem czerwonym w analizowanym przypadku wystąpiło praktycznie w tym samym czasie kilka czynników ryzyka. Długi (trwający >6 godzin) lot samolotem, gorący klimat (sprzyja odwodnieniu), spożycie alkoholu (sprzyja odwodnieniu), palenie papierosów (silna toksyna dla śródbłonka naczyń). Istotne jest to, że większość wymienionych czynników jest modyfikowalne – możemy:

  • gimnastykować się podczas lotu
  • przyjąć profilaktyczną dawkę leku przeciwkrzepliwego
  • dopijać odpowiednie ilości płynów (zwłaszcza gdy pijemy alkohol i znajdujemy się w gorącym klimacie)
  • zaprzestać palenia papierosów

Czy warto o tym pamietać?

Warto również zwracać uwagę na pewne objawy które mogą poprzedzać wystąpienie zatoru. Sa nimi:

  • Nowy ból kończyny bez urazu
  • Jej bolesność uciskowa
  • Obrzęk kończyny

W przypadku konieczności włączenia leków przeciwkrzepliwych konieczna jest konsultacja lekarska.

Jednak bez wizyty u lekarza możemy odrobinę zmodyfikować swoją dietę tak, aby zmniejszyć ryzyko powstawania skrzeplin.

Dieta zmniejszajaca ryzyko:

  • Generalnie – dieta roślinna
  • Szczególnie :
    • Czosnek i cebula
    • Przyprawy – imbir, anyż
    • Kwasy wielonienasycone (olej z ogórecznika i wiesiołka),
    • Poliflawonoidy – pokarmy pochodzenia roślinnego (między innymi: zielona herbata, kakao, czerwone winogrona)

Nie jest wskazane spożywanie dużej ilości białek i tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (mięsa i nabiał), które niestety przyczyniają się do zwiększenia lepkości krwi – pogarszajac przepływ. Warto zwracać uwagę na poziom makreków stanu zapalnego (OB, WBC, CRP, wskaźniki OMEGA). Pilnujemy poziomu homocysteiny – jej nadmiar zwiększa stan zapalny, powoduje dysfunkcję śródbłonka i niestety sprzyjają tworzeniu zakrzepów.

Pamietajmy, bo naprawdę warto….

Udostępnij wpis

Teleporada

A może porozmawiamy o Twoim zdrowiu w ramach teleporady? Umów pasujący Ci termin na mojej stronie. Do spotkania potrzebujesz tylko internetu. Porozmawiamy za pomocą aplikacji ZOOM. Bez wychodzenia z domu. 

Wizyta w gabinecie

Możemy spotkać się w moim gabinecie lekarskim w Łodzi. Harmonogram dostępnych terminów znajdziesz na stronie.

Popularne kursy:

Dieta roślinna - kompleksowy kurs
(część teoretyczna oraz praktyczne gotowanie na ekranie)
Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Dowiedz się więcej

Zobacz inne wpisy, obejrzyj kolejny wywiad. 

Nowotwory ?

Wieprzowiną w polskiego lekarza….

W wydaniu „Gazety Lekarskiej” z lutego 2020 r. został opublikowany artykuł zatytułowany "Wieprzowina – nowe fakty". Przypominam, że „Gazeta Lekarska” jest prasowym organem samorządu lekarskiego w naszym kraju. Jakież było

Dieta zatrzymująca nie tylko miażdżycę

Czy dieta roślinna może zatrzymać miażdżycę? Jaka konkretnie dieta sprawdziła się w praktyce? Są na to dowody? Co z innymi chorobami na tej diecie?
Zawał nie wybiera - jak żyć po zawale

Jak rozpoznać zawał serca – szczera rozmowa, która może uratować życie

Rozmówca: Jacek Czas trwania: ok. 50 minut Temat: Zawał serca, zdrowie mężczyzn, stres, styl życia, profilaktyka Jak rozpoznać zawał serca – Poznaj historię Jacka W tym wyjątkowym odcinku zapraszam do

Otyłość u dzieci – jak sobie z nią radzić? Najnowsze wytyczne i rekomendacje

ok. 15 minut Prowadzący: dr Tomasz Jeżewski, lekarz medycyny, kardiolog, internista Kategoria: zdrowie dzieci, medycyna stylu życia, otyłość, profilaktyka, wytyczne kliniczne O czym jest ten odcinek? Cześć! Nazywam się Tomasz

Czy influencerzy są niebezpieczni

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską

Wpływ influencerów na nasze decyzje i zdrowie – rozmowa z Weroniką Trzmielewską W dzisiejszym odcinku podcastu poruszamy fascynujący temat związany z psychologią społeczną oraz oddziaływaniem influencerów na nasze życie. Gościem

Spermidyna czy obowiązkowa w zestawie długowieczności?

Aby żyć długo i cieszyć się zdrowiem, trzeba włożyć trochę wysiłku. Pomóc w tym może m.in. spermidyna. Co to takiego? Wyjaśniam w podcaście. Chciałem dzisiaj przybliżyć Wam bardzo ciekawą substancję,